Data publikacji:

10 zasad, jak biegać w trakcie upału

Autor: Paulina

Nie chcesz, żeby wysokie temperatury stanęły Ci na przeszkodzie w pokonaniu Twojego dystansu? Latem warunki bywają trudniejsze niż zimą, o czym czasami zapominają nie tylko początkujący, lecz również zapaleni biegacze. Zobaczcie, jak biegać w trakcie upału.

Lato jest jedną z naszych ulubionych pór roku. Słońce i wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na dworze. Poza tym nie ma lepszej pory na urlop. Niestety w naszym klimacie warunki atmosferyczne przekraczają pewne dopuszczalne przez organizm człowieka normy, co odczuwamy boleśnie. Przez ukrop wiele osób rezygnuje z biegania, co czasami nie jest wcale złym pomysłem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na trening, to musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

1. Odpowiednia pora dnia

Zdecydowanie odradzamy bieganie w godzinach południowych. Między godziną 11.00 a 16.00 temperatura i nasłonecznienie są zdecydowanie zbyt wysokie, a przez to zbyt niebezpieczne, by uprawiać sport. Wybieraj godziny poranne lub wieczorne.

2. Odpowiedni strój

Dylematem w co się ubrać. Zasada jest prosta: ubieraj się w stroje umożliwiające dobre odprowadzanie potu, a więc w obcisłe koszulki. Zrezygnuj z luźnych t-shirtów, a tym bardziej z długich rękawów (niektórzy liczą na "wypocenie tłuszczu"). Włóż również krótkie spodenki.

Więcej

3. Ochrona przed słońcem

Pamiętaj o zabezpieczeniu skóry, głowy i oczu przed ostrym słońcem. Biegaj w czapce lub chustce, załóż okulary przeciwsłoneczne (najlepiej sportowe z odpowiednią nakładką z gąbki i szkłami polaryzacyjnymi) i używaj kremów z filtrem UV.

Więcej

4. Zaaklimatyzuj się

Nie zaczynaj treningu od razu od biegu. Ciało musi przyzwyczaić się do panującej temperatury. W ramach rozgrzewki przespaceruj się, żeby dostosować się do warunków.

5. Wybierz dobrą trasę

Przemieszczaj się na trasie, która osłonięta jest od słońca (np. aleją osłoniętą drzewami) lub na której panuje niższa temperatura (nad wodą). Unikaj długi odcinków na terenie odkrytym.

6. Dostosuj tempo i intensywność do warunków

Nie jest tajemnicą (a wręcz jest to fakt potwierdzony licznymi badaniami), że przy upalnych temperaturach osiągamy znacznie gorsze rezultaty. Okazuje się bowiem, że najlepsze wyniki mamy w trakcie biegów w warunkach 15 st. - naukowcy porównywali wyniki maratończyków. Dlatego nie staraj się na siłę wypracowywać nie wiadomo jakich rezultatów, gdyż narażasz w ten sposób swoje zdrowie. Lepiej biec trochę wolniej i krócej (w szczególności, gdy jesteś początkującą biegaczką).

7. Monitoruj swoje reakcje

Musisz wiedzieć, kiedy przerwać trening. Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez ciało. Nie jest to oznaka słabości, a naturalna reakcja obronna. Czujesz mdłości, zawroty głowy, nogi odmawiają Ci posłuszeństwa, coraz trudniej złapać Ci oddech, piecze Cię skóra? Zatrzymaj się, napij się wody, zejdź ze słońca. W miarę możliwości kieruj się w stronę ludzi - w razie zasłabnięcia ktoś będzie mógł udzielić Ci pomocy.

*Przeczytaj więcej artykułów dotyczących biegania*

8. Nawadniaj organizm

W trakcie upału nigdy nie biegaj bez butelki z napojem. Pocąc się, tracisz dużo wody i elektrolitów, co może prowadzić do zasłabnięcia. Dlatego podczas biegania posiłkuj się wodą, a najlepiej dobrej jakości napojem izotonicznym. Pij często, ale małymi łyczkami.

9. Nie biegaj po basenie lub opalaniu

Jeśli wcześniej tego samego dnia byłaś na basenie (nad wodą) lub opalałaś się, to zrezygnuj z biegania. Twoje ciało jest wystarczająco zmęczone. Dodatkowy wysiłek, a zwłaszcza w upalny dzień, będzie bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

10. Pozwól organizmowi wrócić do siebie

Udało Ci się przeprowadzić trening? Dobra robota. Teraz nie zapomnij o rozciąganiu, odpoczynku i posiłku potreningowym. Bardzo ważne: nie próbuj gwałtownie schładzać swojego ciała! Wskakiwanie od razu do lodowatej wody, czy stawanie przed nawiewem klimatyzatora może skończyć się infekcją!

средство для потенции в аптеке цена

www.topobzor.info

дапоксетин цена в украине