Data publikacji:

12 potraw wigilijnych: kapusta z grochem

Autor: Paulina

Kapusta z grochem wydaje się być jedną z najcięższych i najbardziej kalorycznych potraw na wigilijnym stole. Jeśli jednak użyjemy swoich dietetycznych sztuczek, to odchudzimy to średnio postne danie. Zobacz, jak przyrządzić wigilijną kapustę z grochem w wersji fit.

Według dawnych wierzeń, kapusta zawiera życiodajną siłę, dzięki której wszystko budzi się do życia. Tradycyjny bigos, gotowany z kiełbasą oraz mięsem, jest ciężkostrawny, wywołuje wzdęcia i uczucie ciężkości. Na szczęście ten wigilijny nie zawiera tłustych, mięsnych dodatków. Do jego przyrządzenia możemy użyć kiszonej kapusty, kilku suszonych grzybów i groch . Aby była jeszcze mniej kaloryczna, nie zagęszczajmy jej zasmażką, na którą składają się mąka i tłuszcz. Kiszona kapusta posiada duże ilości witaminy C, witaminy z grupy B, witaminę E, P, beta-karoten, a także wapń, magnez, żelazo potas. Wbrew pozorom nie powinniśmy obawiać się obecności grochu w wigilijnym bigosie. Jest on cennym źródłem białka, witamin i minerałów. Ponadto ma dobroczynny wpływ na florę w jelitach, prawidłowe funkcjonowanie trzustki, wątroby i jelita grubego.

Więcej

Kapusta z grochem w wersji fit

Składniki:

 • 1 kg dobrej kapusty kiszonej (należy sprawdzić przed zakupem czy nie jest gorzka i czy pachnie świeżo kapustą)
 • 1 kg grochu
 • 3 cebule
 • 2-3 łyżki masła
 • sól, pieprz, łyżeczka erytrolu
 • Groch zalewamy zimną wodą i zostawiamy na noc. Kapustę kiszoną przepłukujemy na durszlaku w zimnej wodzie. Mocno odciskamy i sprawdzamy czy nie jest zbyt kwaśna. Jeśli nadal odczuwamy silny, kwaśny smak przepłukujemy i odciskamy ponownie. Kroimy ją drobno i umieszczamy w dużym garnku. Dolewamy szklankę wody i gotujemy pod przykryciem z dodatkiem soli do miękkości. Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na patelni z łyżką masła i odrobiną oleju (dzięki temu masło nie przypala się), po czym dodajemy ją do gotującej się kapusty.

  Wodę z grochu odlewamy, a ziarna zalewamy świeżą i gotujemy. Po zagotowaniu często mieszamy groch, aby się nie przypalił. Gotujemy go ok. 20-30 minut, aż zacznie się lekko rozpadać. Kiedy kapusta będzie miękka, dodajemy do niej ugotowany groch, pozostałe masło, pieprz, sól oraz erytrol (znajdziesz go TUTAJ) i bardzo dokładnie wszystko mieszamy.

  Więcej

  Nasz wigilijny bigos gotowy!

  Warto przyrządzić go kilka dni wcześniej i przechowywać w lodówce, nabierze wtedy właściwego smaku. Przy podgrzewaniu często mieszamy, gdyż lubi się przypalać!

  дженерик сиалис софт отзывы

  Анастовер

  Оксанабол