Data publikacji:

12 sposobów na ograniczenie spożycia sodu

Autor: Paulina

Współczesna dieta obfituje w sód. Pierwiastek, który wspomaga działanie organizmu, w nadmiarze może wywoływać różne problemy zdrowotne. Przedstawiamy 12 sposobów na ograniczenie spożycia sodu.

Sód nie jest Twoim wrogiem, o ile spożywasz go w rozsądnych ilościach. Nasze tempo życia, przesalanie potraw i zamiłowanie do słonych przekąsek sprawiają, że coraz więcej osób niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy dopuszczalnej normy. W nadmiarze sód może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, zaburzenia pracy serca, obrzęków (zatrzymanie wody), zaburzenia pracy nerek i powstawania piasku i kamieni nerkowych. Aby zapobiec rozwojowi tych schorzeń, zaleca się ograniczenie spożywania sodu, a nawet stosowanie diet niskosodowych (np. dieta DASH).

1. Zamień sól na niskosodową

Jeżeli musisz dosolić swoją potrawę, to skorzystaj z soli o obniżonej zawartości sodu. Przyjrzyj się dokładnie sklepowym półkom - znajdziesz ją bez problemu.

Więcej

2. Czytaj etykiety produktów

Sód kryje się w wielu produktach, nawet w tych, w których nie spodziewasz się ją znaleźć. Sprawdź oznaczenia zawarte w tabeli wartości odżywczych. Zwracaj również uwagę na skład: upewnij się, czy producent wymienił glutaminian sodu lub E621 (oznaczenie glutaminianu).

3. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej

Żywność wysokoprzetworzona jest źródłem nie tylko niezdrowych cukrów prostych i tłuszczów utwardzanych, lecz także sporej ilości sodu.

4. Zrezygnuj ze słonych przekąsek

Mieszanki przypraw, dzięki którym nasze kubki smakowe wręcz proszą się o kęs "czegoś na słono", zawierają dużo soli i glutaminianu sodu.

5. Ogranicz jedzenie gotowych dań

O ile sama czegoś nie ugotowałaś, o tyle nie możesz być pewna składu danej potrawy. Dotyczy to zarówno jedzenia na wynos, gotowych sosów, jak i stołowania się w restauracjach.

6. Nie kupuj paczkowanych wędlin i konserw

To kolejna grupa produktów zawierających bardzo duże ilości soli.

Podczas gotowania dokonuj przemyślanych wyborów. A jeśli nie masz pomysłu na zdrowe posiłki do pracy, to skorzystaj z naszych pomysłów! :)

7. Gotuj sama

Najlepszą metodą na kontrolowanie ilości spożywanego sodu jest samodzielne przygotowywanie posiłków według wskazówek dietetycznych. Poza tym nikt nie doprawi dania lepiej od Ciebie. Jeśli jesteś zapracowana i nie masz czasu gotować, to sprawdź 5 trików na to, dzięki którym czynność ta stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

8. Używaj soli pod koniec gotowania

Dosalaj do smaku, nie dla zasady. Dużym błędem jest solenie dań już na samym początku gotowania. Wtedy bardzo łatwo przesolić jedzenie.

9. Zastąp sól ziołami

Twoje kubki smakowe szybko odzwyczają się od słonego smaku - ale o tym zdążyłaś się przekonać, gdy przeprowadziłaś cukrowy detoks. Zamiast soli stosuj inne przyprawy, najlepiej zioła.

10. Schowaj solniczkę

W wielu domach obowiązkowym gadżetem w jadalni jest solniczka. Postawiona na stole, kusi Cię do dosolenia potrawy. Schowaj ją do szafki i nie wyciągaj na czas posiłków.

11. Korzystaj ze świeżych lub mrożonych produktów

Oczywiście mowa o owocach, warzywach i mięsie/rybach, ale niebędących składnikiem mrożonych potrawek.

12. Ogranicz konserwowe warzywa i owoce

Konserwy owocowe i warzywne także mogą się pochwalić podwyższoną zawartością sodu, aczkolwiek jest na nie trik! Lubisz sałatkę z oliwkami? Zamiast wrzucać do miski pół słoiczka przysmaku, pokrój kilka w plasterki. Oczom i żołądkowi będzie się wydawać, że zjadasz ich znacznie więcej.

https://www.farm-pump-ua.com

https://proffitness.com.ua

женская виагра отзывы о препарате