Data publikacji:

Aikido – dlaczego warto je trenować?

Autor: Sylwia Stwora

Mówi się o nim, że to „sport walki bez walki”, bo faktycznie w aikido nie liczy się wyłącznie siła i szybkość. Większy nacisk kładzie się na dokładność i precyzję. Jednak niezależnie od tego, czy trenuje się go jedynie rekreacyjnie, czy też profesjonalnie, aikido jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrego zdrowia, wysokiej kondycji, a także pomaga w rozwoju osobistym.

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo, jest jednym z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki, który po II Wojnie Światowej zyskał grono sympatyków na całym świecie. Jego pomysłodawcą jest sensei Morihei Ueshiba, a nazwa funkcjonuje od 1942 roku. Aikido w Polsce zaczęło rozwijać się po 1976 roku, a nad całym środowiskiem czuwa Polska Federacja Aikido.

W odróżnieniu od pozostałych form walki, aikido jest pozbawione rywalizacji sportowej, dlatego uprawiający go zawodnicy prezentują swoje umiejętności na pokazach i kursach bez starania się o zdobycie punktów do klasyfikacji. Istotą tego sportu jest oddziaływanie moralne i psychologiczne oraz branie odpowiedzialności za zdrowie i życie innych. Aikido opiera się przede wszystkim na dźwigniach i rzutach w walce wręcz oraz kombinacjach technicznych z użyciem broni, a główna zasada wszelkich poczynań to wykorzystanie energii i ruchu do zmiany kierunku lub neutralizowania i kontrolowania działań atakującego.

Uprawianie aikido wiąże się z wieloma dobroczynnymi korzyściami dla organizmu nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. W przypadku zdrowia, pomaga zadbać o sylwetkę, nadaje ciału elastyczności, poprawia wytrzymałość oraz kondycję. Pod względem psychiki zyskasz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, nabierzesz więcej pewności siebie i rozładujesz stres. Dodatkowo, kobiety umiejętności nabyte w czasie aikido mogą wykorzystać w celu samoobrony, nawet gdy przeciwnik jest od nich dużo silniejszy i większy.

Tadalafil en ligne

автовесы

gepatite.com