Data publikacji:

Alergie u dzieci

Autor: Ola Sztobryn

Jeszcze na początku XIX wieku były praktyczne nieznane, dzisiaj są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Alergie nie omijają najmłodszych, pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Jak rozpoznać alergię u swojego dziecka? Jak pomóc małym alergikom?

Skąd się biorą alergie

Alergia jest skutkiem nieprawidłowej reakcji organizmu na substancje, zwane alergenami. Pierwszy kontakt z nimi nie powoduje alergii, ale następnym razem pojawia się już immunologiczna reakcja organizmu. Alergeny są traktowane jako niechciane ciała obce, dlatego do walki z nimi wytwarzane są przeciwciała. Pojawia się katar sienny, kaszel, wysypka. Alergie są jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, uczulonych jest coraz więcej osób, wrasta też ilość substancji, które powodują alergie. Są one w dużym stopniu dziedziczne, dlatego jeżeli jesteś alergikiem, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko też nim będzie.

Alergie u najmłodszych

Rozpoznanie alergii u niemowlaka jest trudnym zadaniem, bo infekcje u dzieci są bardzo częste. Katar u małego dziecka nie jest zdziwieniem dla rodziców. Jeżeli jednak infekcje i przeziębienia ciągle się pojawiają, należy się zastanowić, czy dziecko nie ma alergii. System odpornościowy dzieci nie jest w pełni ukształtowany, tak jak u osoby dorosłej, dlatego w szczególności u najmniejszych pociech pojawiają się alergie. Kichanie, swędzący nosek, duszności, zapalenie spojówek, problemy ze snem i wszelkiego rodzaju zapalenia górnych dróg oddechowych mogą wskazywać na alergie. Podejrzenia rodziców powinny wzrosnąć, kiedy infekcjom nie towarzyszy podwyższona temperatura. Alergie to jednak nie tylko problemy z górnymi drogami oddechowymi, kolejnym objawem mogą być dolegliwości pokarmowe typu biegunka, wzdęcia, wymioty. Jeżeli u maluszka występują te objawy, może to oznaczać, że dziecko cierpi na alergię pokarmową. Najczęściej uczulają produkty, takie jak: produkty mleczne i krowie mleko, a także jaja oraz owoce, zwłaszcza cytrusy oraz banany, truskawki, poziomki, maliny. Należy uważać również na produkty glutenowe oraz miód i orzechy. Większość z alergii pokarmowych, na szczęście mija po 3 roku życia.

Jeżeli masz podejrzenia, że twoje dziecko ma alergie, musisz wykonać testy sprawdzające, które pokażą, jakich substancji maluch musi unikać. Skierowanie na testy do poradni alergologicznej można otrzymać od pediatry. Dzieciom poniżej 3 roku życia, żeby zrobić test pobiera się krew, sprawdzając czy poziom przeciwciał IgE jest wysoki. Jeżeli tak – oznacza to, że maluch jest uczulony. Natomiast testy skórne wskazujące, jakie substancje powodują alergie, można wykonać u większych dzieci.

Jak pomóc alergikom?

Możesz pomóc małemu alergikowi. Jeżeli Twoje dziecko jest uczulone na pyłki roślin, co najczęściej objawia się katarem siennym i zapaleniem spojówek, w okresie największego pylenia nie zabieraj malucha na długie wycieczki za miasto. Jak już decydujesz się na spacer, zrób to wieczorem – wtedy stężenie pyłków jest niższe. Natomiast po powrocie dokładnie umyj dziecku twarz i ręce, a przed pójściem spać włosy, tak żeby alergeny nie drażniły malca podczas snu.  Częstym alergenem są roztocza i kurz domowy, dlatego musisz pamiętać o wietrzeniu mieszkania, a także o regularnym wycieraniu kurzów. Z domu powinny zniknąć siedliska kurzu, takie jak: kosze, dywany, zasłony. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pościeli i zapomnij o puchowych kołdrach. Jeżeli dziecko jest uczulone na zarodniki grzybów i pleśni,  musisz zrezygnować z klimatyzatorów i nawilżaczy powietrza. Dobrze, jeżeli w twoim domu nie będzie także tapet i dywanów, niewskazane są również kwiaty. Pamiętaj o pralce, aby myć ją również wewnątrz, najlepiej sodą oczyszczoną. Kolejnym, częstym alergenem jest sierść zwierząt. Tutaj rozwiązanie jest proste – należy  unikać kontaktu ze zwierzętami, na które dziecko jest uczulone.

adulttorrent.org

proffitness.com.ua/magazin/

купить виагру