Data publikacji:

Alfabet Zdrowia - grejpfrut

Autor: Paulina

Już sama nazwa świadczy o jego wyjątkowości – z łaciny grejpfrut (citrus paradisi) oznacza „rajski owoc”. W Alfabecie Zdrowia opowiadamy o właściwościach odżywczych i zdrowotnych goryczkowego grejpfruta.

Latem chętnie sięgamy po cytrusy. Te soczyste owoce świetnie orzeźwiają w upalne dni. Same w sobie smakują wyśmienicie, a oprócz tego fantastycznie sprawdzają się jako składnik deserów i sałatek owocowych oraz dodatek do lodów. Są smaczne i zdrowe. Spośród nich niezwykłymi, dobroczynnymi właściwościami wyróżnia się grejpfrut. Już sama nazwa świadczy o jego wyjątkowości – z łaciny grejpfrut (citrus paradisi) oznacza „rajski owoc”.

„Rajski owoc”

Grejpfrut występuje w kilku odmianach: do najpopularniejszych należą owoce o czerwonym i żółtym miąższu. Grejpfrut dostarcza organizmowi wielu potrzebnych składników odżywczych. Jest bogatym źródłem witaminy A, B, E, PP i C (spożycie jednego owocu zapewnia dzienne zapotrzebowanie!) , enzymów oraz niezbędnych pierwiastków, takich jak np. żelazo, wapń, potas, magnez i cynk. „Rajski owoc” zawiera także bioflawonoidy, które pomagają utrzymać młody i zdrowy wygląd organizmu. Dodatkowo udowodniono jego pozytywny wpływ na serce. Grejpfruty obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz zapobiegają miażdżycy, zawałom i udarom. Zawdzięczamy to pektynom znajdującym się w ich miąższu i błonach.

Odstrasza Cię gorzki smak grejpfruta? Pokochaj ten smak! Na początek możesz jednak posypać go cukrem (nierafinowanym), ale nie rezygnuj ze spożywania tego owocu, ponieważ zawiera naringinę, która działa antybakteryjnie i przeciwnowotworowo!

Grejpfrut a odchudzanie

„Rajski owoc” jest niskokaloryczny – 100 g cytrusa zawiera zaledwie 50 kalorii! Dodatkowo grejpfruty przyśpieszają przemianę materii i pomagają spalać tłuszcz, szczególnie z okolic bioder, ud i pośladków. Wystarczy spożywać połowę owocu do każdego posiłku. Co więcej, grejpfrut ma niski indeks glikemiczny i sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi, dlatego powinien stać się stałym elementem diety diabetyków.

Grejpfrut a leki

Jeśli przyjmujesz lekarstwa, pod żadnym pozorem nie popijaj ich sokiem z grejpfruta! Enzymy zawarte w cytrusie ograniczają wchłanianie substancji leczniczych. Zachowaj szczególna ostrożność jeśli stosujesz leki obniżające poziom cholesterolu lub ciśnienia tętniczego, ponieważ sok grejpfrutowy może wywołać odwrotną reakcję!

Podobał Ci się wpis? Chciałbyś poznać więcej ciekawostek o znanych i mniej znanych produktach spożywczych? Przeczytaj więcej artykułów z serii Alfabet Zdrowia KLIK!

もっと

バイアグラ 処方

caribbeancompr