Data publikacji:

Alfabet zdrowia: hummus

Autor: Paulina

Szukasz pomysłu na zdrową pastę do swoich przekąsek? Jeśli jeszcze nie próbowałaś hummusu, to koniecznie powinnaś nadrobić zaległości. A dlaczego warto? Odpowiadamy na to pytanie w kolejnej odsłonie Alfabetu zdrowia.

Więcej

Hummus to potrawa pochodząca z Libanu, jednak stanowi element kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego, m.in. arabskiej, greckiej, żydowskiej. To pasta z gotowanej ciecierzycy, Tahini (pasty sezamowej) i czosnku. To wspaniały dodatek do warzyw, chrupiących przekąsek oraz pieczywa (w kuchni arabskiej zwykle serwowany jest z chlebkiem pita). Jest bardzo smacznym zamiennikiem sklepowych sosów i salsy. Możesz go urozmaicać, dodając zioła, przyprawy, paprykę, suszone pomidory - opcji jest naprawdę wiele. Pasta cieszy się popularnością wśród osób stosujących diety bezmięsne.

Swoje prozdrowotne właściwości hummus zawdzięcza głównie ciecierzycy. Pasta z grochu włoskiego jest źródłem cennych witamin z grupy B, białka, błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, cynku, siarki, manganu, żelaza, nienasyconych kwasów tłuszczowych (dodatek sezamu i oliwy) oraz antyoksydantów (wit. C, E, beta-karoten, związki flawonowe). Dzięki temu wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego i nerek. Pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu oraz ilościowo-jakościowy obraz krwi (reguluje liczbę czerwonych krwinek). Trwają również badania nad skutecznością substancji zawartych w ciecierzycy w zapobieganiu powstawania uszkodzeń na poziomie komórkowym, które mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe.

Hummus jest prosty i stosunkowo tani w przygotowaniu. Możesz wykonać go samodzielnie i cieszyć się jeszcze smaczniejszymi, zdrowymi przekąskami.

таблетки виагра для мужчин

もっと kokun.net

steroid-pharm.com/