Data publikacji:

Alfabet zdrowia: kiwi

Autor: Paulina

W gęstym listowiu drzewiastych pnączy w Chinach dojrzewają małe włochate owoce. Ich środek jest zielony, więc można zaryzykować twierdzenie, że siłą rzeczy musi być zdrowy. I choć dziś dostaniemy je w każdym supermarkecie, w Europie odkryliśmy je dopiero pół wieku temu. Przed Państwem kiwi – niepozorny owoc, który kryje całkiem pokaźny zestaw witamin.

Jedna z wersji głosi, że kiwi swoją nazwę zawdzięcza ptaszkowi, który rozsmakował się w tych owocach. Dawniej był zwany także chińskim agrestem. Za większość światowej produkcji odpowiadają aktualnie Nowozelandczycy, którzy właściwości zdrowotne kiwi rozsławili na cały świat. Kiwi wspomaga odchudzanie, jest niskokaloryczne (100 g owocu to ok. 60 kcal), oczyszcza organizm z toksyn i poprawia humor. Za te wszystkie małe cuda odpowiadają oczywiście witaminy i składniki mineralne. Zaglądamy więc do środka tego owocu. Poznajcie właściwości odżywcze i zdrowotne kiwi.

Zielony skład na medal

Witamina C

Wszyscy dobrze ją znamy i chętnie wykorzystujemy działanie kwasu askorbinowego w walce z infekcjami. Kiwi zawiera więcej witaminy C niż pomarańcza, a zjedzenie jednego owocu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten składnik. Dzięki niej kiwi wzmacnia odporność i skraca czas kuracji. Jest więc idealnym owocem na jesienne przeziębienia i grypy.

Błonnik

W przeciętnej wielkości owocu znajdziemy aż 2 g błonnika! Wpływa on na jakość pracy układu pokarmowego, obniża cholesterol, ale także spowalnia tempo wydzielania insuliny. A to chroni przed gwałtownym spadkiem jej ilości we krwi cukrzyka.

Serotoniny

Czyli tzw. hormony szczęścia zawarte w kiwi są w stanie zapobiec depresji. Razem z inozytolem (składnik większości napojów energetyzujących) i alkoholem cukrowym pozytywnie oddziałują na nasz nastrój.

Witamina E

Wielbicielki kosmetycznych nowinek od razu docenią właściwości „urodowe” chińskiego agrestu. Maseczka z kiwi m.in. redukuje zmarszczki. Ale wysoka zawartość witaminy E w kiwi minimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę. Jako przeciwutleniacz zapobiega chorobom nowotworowym. W tym działaniu pomaga witaminie E także glutation, który niweluje mutacje genów.

Potas

Zapewnia nam serce jak dzwon. Przy tym reguluje jego rytm i obniża ciśnienie. Na pracę układu krążenia mają też wpływ glikozydy nasercowe. Zapobiega też uczuciu zmęczenia, osłabienia i nadmiernej senności.

Kwas foliowy

Usprawnia funkcjonowanie systemu nerwowego i polepsza pracę mózgu. Kiwi powinno więc mieć stałe miejsce w menu pracowników umysłowych, uczniów i studentów.

Wapń i witamina K

Ten zgrany duety w medycznym świecie jest dobrze znany – pomaga na długo zachować wzorową kondycję układu kostnego.

Karotenoidy

W tym beta-karoten i luteina, odpowiadają za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów w siatkówce. Zapobiegają występowaniu zaćmy w wieku dojrzałym. Kiwi powinny zajadać zwłaszcza osoby zmagające się ze zwyrodnieniami oka.

Kiwi w kuchni

Warto pomyśleć nad kuchennymi innowacjami w kiwi w roli głównej. Owoc smakuje wyśmienicie na surowo, ale nie traci cennych składników podany w formie sałatki, musli, deseru czy koktajlu (sprawdź przepisy na Green smoothies). Warunek jest jednak jeden – owoc musi być krojony na świeżo. Nieobrany może natomiast przeleżeć kilka miesięcy w cieniu i chłodzie bez utraty właściwości odżywczych.

Na co uważać?

Uważaj na kiwi, jeśli:

  • jesteś uczulony na owoce ananasa i papai: kiwi również zawiera enzymy z grupy peptydaz, które mogą powodować alergię;
  • jesteś uczulony na lateks: kiwi może doprowadzić do tzw. reakcji krzyżowej.
  • полив газона киев

    левитра таблетки 20 мг

    вимакс эффективность и отзывы