Data publikacji:

Alfabet zdrowia: lubczyk. Dlaczego warto mieć go pod ręką

Autor: Justyna Mazur

W leksykonach magii przeczytacie, że nakarmiony nim facet za nic w świecie nie powinien wychodzić z domu sam, bo niechybnie skończy się to zdradą. A w poradnikach dotyczących zdrowego żywienia?

Tam o zdradach cicho sza, ale o tajemnych mocach tego zioła - i owszem! Lubczyk ma m.in. działanie poprawiające krążenie, moczopędne i antygrzybicze. Odwar z korzenia, nalewka z nasion, świeże liście - każda z części to remedium na różne przypadłości.

lubczyk otarty, 1,49 zł; lubczyk w doniczce, 5,40 zł; lubczyk ogrodowy nasiona, 1,80 zł; zdjęcie główne: Flick/CC0

Świeże liście można siekać lub w całości dodawać do zup i sosów - są niezwykle aromatyczne i z powodzeniem mogą zastąpić popularną przyprawę Maggi. Suszone mają jeszcze bardziej intensywny smak i zapach. Dzięki dużej  zawartości olejku eterycznego, świeży liść można rzuć, by zniwelować nieprzyjemny zapach czosnku i innych intensywnych potraw.

Korzeń lubczyka to z kolei świetne źródło m.in. kumaryny i związków ftalidowych. Picie wywaru z korzenia działa moczopędnie i rozkurczowo, pomaga też w pozbywaniu się drobnoustrojów z dróg moczowych. Napar można przygotowywać z samego korzenia, albo z mieszanek (jedno i drugie do dostania w aptekach i sklepach zielarskich) ziół zwierających, oprócz lubczyka, także liście czarnej porzeczki, owoce jałowca czy mniszek lekarski.

Lubczyk jest rośliną wieloletnią, niezbyt skomplikowaną w uprawie, choć potrzebującą dość dużo słońca i wody. Sadzi się go w sierpniu/wrześniu,a kłącza i korzenie zbiera jesienią, oczyszcza i suszy.

steroid-pharm.com/clenbuterol.html

www.steroid-pharm.com/testosterone-enanthate.html

cialis-viagra.com.ua