Data publikacji:

Alfabet zdrowia: mięso Indyka

Autor: Paulina

Tym razem coś dla mięsożerców. Mięso indyka jest przez wiele osób niedoceniane, ale jeżeli dokładnie mu się przyjrzysz, to odkryjesz nie tylko jego walory smakowe,lecz również bogactwo składników odżywczych. Ma więcej białka niż kurczak i jedynie 5% tłuszcz! W dzisiejszym odcinku Alfabetu zdrowia opowiemy o mięsie indyczym.

Indyk trafił do Europy za sprawą kolonizatorów (XV wiek), którzy poznali jego zalety podczas pobytu na terenach dzisiejszego Meksyku. W Polsce znany jest od XVI wieku. Ptak zrobił furorę na Starym Kontynencie: był pierwszym z przywiezionych zwierząt, które zaczęto hodować na masową skalę. Początkowo jednak był zwierzęciem ozdobnym, które można było spotkać wyłącznie w posiadłościach magnackich i biskupich.

Mięso indyka jest zróżnicowane, tzn. poszczególne części smakują trochę inaczej, np. pierś jest delikatna w smaku, podczas gdy mięso udźca jest kruche i wyraziste (jest też ciemniejsze). Dlatego ważne jest odpowiednie przyrządzenie potrawy z indykiem. W przeciwnym razie mięso będzie suche.

Więcej

Oprócz walorów smakowych indyk może poszczycić się bogactwem właściwości odżywczych. To bardzo chude i dzięki temu lekkostrawne mięso. Na 100 g produktu z piersi przypada jedynie 5 g tłuszczu! Ponadto posiada właściwości hipoalergiczne i dietetyczne, przez co świetnie nadaje się do spożycia przez małe dzieci, alergików, osoby starsze i te na diecie redukcyjnej. Mięso jest źródłem sporej ilości pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, niacyny, kwasu foliowego. Znajdziesz w nim również składniki, takie jak: potas, cynk, magnez i żelazo. Na uwagę zasługuje również wyjątkowe białko L-tryptofan, które ułatwia zasypianie (produkcja melatoniny i serotoniny) oraz ma właściwości uspokajające. Powinnyście wiedzieć, że to właśnie kobiety najczęściej cierpią na niedobór tego aminokwasu.

Więcej

Kupując mięso z indyka, zwróć uwagę na stan opakowania (czy nie jest uszkodzone) oraz jakość mięsa. Zdecydowanie odradzamy kupowanie porcji, która straciła jędrność, a na powierzchni zauważasz zmianę koloru i przebarwienia (krwiaki, sińce) lub tzw. osuszkę (mięso robi się białe w kontakcie z powietrze przedostającym się przez nieszczelne opakowanie). Istotne są również informacje na temat klasy mięsa, rodzaju opakowania i sugerowanego sposobu przechowywania.

www.steroid-pharm.com/oxaver.html

https://steroid-pharm.com

www.cialis-viagra.com.ua