Data publikacji:

Alfabet zdrowia: ogórek

Autor: Paulina

Ogórek jest bardzo popularnym warzywem w naszej kuchni. Zanim dotarł do Polski, przebył długą drogę: od Azji, skąd trafił do Grecji, a później przez Francję rozszerzył swój zasięg na resztę świata. W XVII wieku Francuzi zapoczątkowali uprawę szklarniową tego warzywa. Poznaj fakty i właściwości odżywcze ogórka.

Ogórek należy do rodziny warzyw dyniowatych. Znane są aż 53 gatunki, a najbardziej rozpoznawalne są ogórki szklarniowe i gruntowe. To jedna z bardziej popularnych roślin w naszej kuchni. Jedni zachwalają jego cudowne właściwości oczyszczające, inni krytykują jego skład. Co powinnaś jeszcze wiedzieć o ogórku?

Właściwości odżywcze ogórka

Ogórek nie należy do najbardziej zasobnych w witaminy i minerały warzyw. Co prawda znajdziemy w nim m.in. wit. A, E, K, C, z grupy B, potas, sód, wapń, fosfor, magnez, jednak ich ilości w porcji są nie najwyższe. Wyjątkiem jest jod - 100 g ogórka może zaspokoić 100% zapotrzebowania na ten składnik.

Ogórek w większości składa się z wody, czemu zawdzięcza niską kaloryczność. Porcja zawiera niewiele ponad 13 kcal i jedynie 3 g węglowodanów! Dlatego tak chętnie spożywany jest przez osoby na diecie. Co więcej warzywo ma silnie detoksykacyjne działanie: warto włączyć go do diety stosowanej podczas oczyszczania organizmu. Dodaj kilka plasterków do wody - to świetny sposób na pragnienie latem.

Problemy z ogórkiem

Ogórek jest dość trudnym warzywem. Pomimo swych zalet zalecana jest ostrożność w spożywaniu go w postaci surowej (przez wiele osób jest ciężko trawiony), a w szczególności w łączeniu go z innymi pokarmami. Wszystko przez askorbinazę, czyli enzym neutralizujący i niszczący witaminę C - Twoja ulubiona sałatka z pomidorem i ogórkiem powinna trafić do lamusa. Sposobem na obniżenie aktywności enzymu jest zakwaszenie potrawy. Dodając kiszonego ogórka zamiast świeżego, czy doprawiając potrawę octem lub kwaśną śmietaną może uratować co nieco kwasu askorbinowego.

Ogórek w kosmetykach

Ogórek jest częstym składnikiem preparatów kosmetycznych. Ma identyczne pH, co ludzka skóra, dzięki czemu bardzo dobrze wpływa na jej kondycję i nie podrażnia jej. Właściwości oczyszczające czynią go pożądanym dodatkiem w kuracji przeciwtrądzikowej oraz odświeżającej. Co więcej, przynosi on ulgę w podrażnieniach i opuchliznach. Więcej o kosmetycznych właściwościach ogórka przeczytasz TUTAJ.

steroid-pharm.com/

www.gepatite.com/daclatasvir

www.cialis-viagra.com.ua