Data publikacji:

Alfabet zdrowia: rozmaryn

Autor: Kasia

Ziele o intrygującym, drzewnym posmaku to obowiązkowa pozycja w kuchni każdej osoby, dbającej o smak potraw. Idealny do mięs i deserów, a przede wszystkim o bardzo korzystnych właściwościach zdrowotnych. Rozmaryn – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Rozmaryn to gatunek krzewu, który w stanie dzikim występuje w takich miejscach jak: Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Algieria, Maroko, Tunezja, Cypr, Turcja, dawna Jugosławia, Grecja, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania. Uprawiany jest jednak w wielu innych krajach świata. Rozmaryn oprócz niezwykłych właściwości smakowych, wykorzystywanych w kuchni, używany jest także w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i perfumeryjnym.

Źródło: foodal.com

Rozmaryn w kuchni

Ziele wyróżnia się bardzo mocny, leśnym aromatem, który idealnie pasuje do mięs – jagnięciny, drobiu, wieprzowiny i wołowiny, a także ryb. Doskonale komponuje się z miodem, sałatkami i owocami. Śmiało można go dodać do wędlin i sosów. Sprawdza się również w białych drinkach – wystarczy włożyć jego gałązkę do ginu z tonikiem, aby odkryć zupełnie nowe doznania smakowe. Najchętniej używany jest w kuchni hiszpańskiej, bałkańskiej oraz meksykańskiej, choć i w Polsce nie brakuje zwolenników jego charakterystycznego aromatu.

Na grafice: 1. Miód rozmarynowy Compomar Nature, 37,22 zł

Działanie lecznicze

Rozmaryn charakteryzuje się ogromną ilością leczniczych właściwości. Wykazuje działanie odkażające, pobudzające i wzmacniające pamięć. Pomocniczo stosowany w kamicy żółciowej, ogólnym osłabieniu, zwiększaniu sprawności fizycznej oraz psychicznej. Rozpuszcza śluz w organizmie, dzięki czemu skuteczne ogrzewa organizm oraz pozwala usunąć wilgoć, której pokłady znajdują się w naszym ciele. Jest bardzo skutecznym antidotum na niewłaściwą dietę. Zastosowanie rozmarynu (w różnej postaci) skutecznie poprawia zły nastrój, ponieważ wyróżniają go właściwości antydepresyjne, poprawia krążenie krwi oraz wprowadza w krwiobieg wiele antyoksydantów. Zielony, świeży rozmaryn zawiera również bardzo korzystne dla organizmu składniki, m.in.: witaminę A i C, gorycze, flawonoidy, lotne olejki, rozmarycynę oraz garbniki. Zastosowanie rozmarynu to również ogromne wsparcie dla pracy wątroby. Efektywnie obniża poziom cukru. Sprawdza się także w przeziębieniach, kiedy to, dzięki swoim właściwościom, działa rozgrzewająco hamując tym samym rozwój bakterii i wirusów.

Kosmetyki z rozmarynem

Z uwagi na jego rozgrzewające właściwości doskonale pomaga w bólach mięśniowych, stanach reumatycznych oraz zaburzeniach układu obwodowego. Wystarczy dodać go do gorącej kąpieli. Olejki uzyskane z tego zioła są przeciwbakteryjne, antyseptyczne, ale również wyróżniają się działaniem przeciwgrzybicznym i antynowotworowym. Wspomagają układ odpornościowy człowieka. Odrobina świeżego rozmarynu wzmocni także włosy. Na rynku dostępne są szampony i odżywki, żele i olejki do kąpieli, peelingi. Drzewna nuta zapachowa rozmarynu jest także często wykorzystywana w perfumach, zwłaszcza męskich.

Na grafice: 1. Olejek rozmarynowy do kąpieli Macrovita, 49,90 zł

Więcej kosmetyków z rozmarynem znajdziesz TUTAJ.

steroid-pharm.com

www.steroid-pharm.com

http://steroid-pharm.com