Data publikacji:

Alfabet zdrowia: rukola

Autor: Paulina

Włosko brzmiąca nazwa, intensywny smak i charakterystyczne listki - wydaje się, że sięgamy po bardzo egzotyczny produkt. Tymczasem rukola znana jest i uprawiana w Polsce od wielu lat! Z łatwością wyhodujesz ją z ziaren we własnym domu i to przez cały rok. Przedstawiamy właściwości odżywcze i zdrowotne rukoli.

Rukola naszym przodkom była bardziej znana jako rukiew siewna. Przez co najmniej kilka wieków uznawali ją oni za niezwykle cenne zioło, jednak z nieznanych przyczyn przerwali jego uprawę.

Rukola należy do grupy roślin kapustowatych, a nie liściastych. Do tej samej rodziny zaliczamy brokuły, jarmuż czy brukselkę. Wszystkie cechują się bardzo mocnymi, charakterystycznymi właściwościami zapachowymi i smakowymi. Rukiew charakteryzuje się intensywnym, ostrym aromatem i smakiem (co ciekawe używa się jej jako przyprawy np. do musztardy!). Oprócz ciemnozielonych listków przemysł spożywczy wykorzystuje również jej nasiona, z których tłoczony jest olej (najczęściej spotykany w krajach środkowej Azji, m.in. w Indiach).

Na grafice: 1. Doniczka do uprawy ziół Sagaform, 65,90 zł

Właściwości odżywcze i zdrowotne rukoli

Rukola jest znacznie bogatszym źródłem ważnych składników odżywczych niż różne gatunki sałaty (a dzięki swoim walorom smakowym również ciekawszą bazą sałatek). Spożywając rukiew, dostarczamy organizmowi szerokiej gamy witamin i minerałów: m.in. wit. A, K, E, C, z grupy B, kwas foliowy, elektrolity, wapń, żelazo, kwas pantotenowy. Zawiera również cenne antyoksydanty, aminokwasy siarkowe o właściwościach bakteriobójczych oraz karotenoidy (luteina, zeaksantyna), które chronią nasze oczy, poprawiając nasz wzrok.

Z czym to się je?

Rukola jest rewelacyjną rośliną, która sprawdza się zarówno w daniach ciepłych, jak i zimnych. Doskonale pasuje do sałatek warzywno-owocowych, serów, mięs, zapieknek i różnych dań włoskich. Dzięki swoim walorom smakowym i zapachowym możemy tworzyć niezwykle apetyczne kompozycje kulinarne. Zdecydowanie polecamy Wam rukiew jako bazę do pesto oraz koktajli.

круассаны с шоколадом

cafemarseille.com.ua

progressive.ua