Data publikacji:

Alfabet Zdrowia: Szparagi

Autor: Paulina

Białe, zielone, a nawet fioletowe - szlachetne warzywo w Polsce znane jest od XVIII wieku. Moda na nie przywędrowała z Francji, gdzie do dziś króluje ono na talerzach. Mowa o szparagach. Poznaj ich smak i właściwości odżywcze.

Szparagi są niezwykle ciekawym warzywem. Uprawa odbywa się w określonych warunkach, a wszelkie niedopatrzenia skutkują zepsuciem zbiorów. Istnieją 3 odmiany szparagów. Różnią się kolorem (wynikającym z charakteru uprawy), wielkością i smakiem.

Białe szparagi są pędami rosnącymi pod ziemią. Zbieramy je, zanim pęd wydostanie się na powierzchnię (stąd ich kolor) - są delikatniejsze w smaku. Przed przygotowaniem należy je obrać.

Odmiana zielona to pędy, które miały kontakt ze światłem; promienie słońca przyczyniły się do wyprodukowania przez roślinę zielonego barwnika - chlorofilu. Są one z reguły dużo cieńsze, nie trzeba ich obierać, mają intensywniejszy smak.

Najciekawszą i najrzadszą wersją jest odmiana fioletowa. Uprawa jest niezwykle trudna i wymaga ogromnego wyczucia i wprawy. Fioletowe szparag nie mogą za długo rosnąć na słońcu - w przeciwnym razie zaczynają zielenieć.

Fioletowa odmiana szparagów; fot. http://www.ufseeds.com

Właściwości odżywcze i zdrowotne szparagów

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych szparagi zaskakują nas atrakcyjną tabelą wartości odżywczych. Warzywo składa się w 95% z wody, dzięki czemu jest niskokaloryczne (jedynie 18 kcal w 100 g). Na uwagę zasługuję bogactwo substancji zdrowotnych. Spożywając pędy, dostarczamy wielu witamin i minerałów: kwas foliowy, wit. C i E, beta-karoten, asparaginę (wspomaga pracę nerek), wapń, fosfor, potas, błonnik, inulinę. Szparagi są również źródłem glutationu, który działa oczyszczająco na organizm, a także hamuje rozwój komórek nowotworowych i choroby Alzheimera.

Nie dla wszystkich

Szparagi są bardzo wartościowym warzywem. Nie należy się nimi jednak przejadać. Wszystko przez wysoką zawartość puryn, które powodują gromadzenie się kwasu moczowego. Dlatego osoby cierpiące na kamienicę nerkową i dnę moczanową powinny ograniczyć ich spożycie, a nawet całkowicie wyeliminować je ze swojej diety.

Na grafice: 1. Obieraczka do szparagów House of Empik, 7,99 zł

Jak kupować i przechowywać szparagi?

Wybierając szparagi, należy przyjrzeć się łodygom i główkom. Sięgajmy po te jędrne, bez plam i z zamkniętym czubkiem. Ważny jest również zapach: bardzo kwaśny może świadczyć o tym, że warzywo jest już nieświeże.

Szparagi należy przechowywać nie za długo w lodówce, w pozycji pionowej. Wstaw je do wysokiego pojemnika z wodą sięgającą do 1/3 wysokości łodygi. Dzięki temu dłużej będą świeże i nie zwiędną.

Gotowanie szparagów

Przed przygotowaniem należy je oczyścić (białe obrać) i usunąć zdrewniałą końcówkę. Szparagi można gotować, piec, grillować. Są świetną bazą dla dań, w tym pysznych zup kremów oraz dodatkiem do sałatek, zapiekanek, omletów. Nie należy ich rozgotowywać - przyrządzone pędy powinny być jędrne. Kucharze polecają gotować je w wysokich garnkach w pozycji pionowej (główka wystaje ponad poziom wody).

www.ka4alka-ua.com

www.adulttorrent.org/details/hgame_jun_11_2016_bai_bei_ling_ru_rpg_guai_dao_kuroe_an_guo_di_jian_dui_ver1_0

препараты содержащие варденафил