Data publikacji:

Alfabet zdrowia: wiśnie

Autor: Paulina

Dzięki naszemu klimatowi możemy cieszyć się bogactwem sezonowych owoców i warzyw. Lato to czas największego wysypu najlepszych, naturalnych smakołyków. Czekasz na nie przez cały rok. Są nie tylko smaczne - stanowią źródło cennych składników, które pozytywnie wpływają na Twój organizm. Poznaj właściwości odżywcze i zdrowotne wiśni - królowej polskich owoców.

Polskie wiśnie uchodzą za jedne z najsmaczniejszych odmian na świecie. Zawdzięczają go specyficznemu klimatowi panującemu w naszym kraju: w dzień promienie słońca nadają jej słodkiego posmaku. W nocy natomiast owoce nabierają charakterystycznej kwasowości. Ciemnoczerwone kuleczki stanowią składnik wypieków, deserów, kompotów, soków. Zajadamy się nimi również na surowo. Nie tylko walory smakowe powinny zwrócić Twoją uwagę. Wiśnie są przede wszystkim naturalnym źródłem cennych składników odżywczych, które pozytywnie działają na Twoje zdrowie. Powinny trafić na Twoją listę produktów super food!

Właściwości odżywcze i zdrowotne wiśni

Nie tak łatwo streścić wszystkie zalety wiśni. Gdy zaczynamy zagłębiać się w ten temat, odkrywamy, jak szeroki zakres działania mają nasze polskie owoce.

Właściwości odżywcze

Wiśnie w ponad 80% składają się z wody. Dzięki temu zawdzięczają swoją stosunkowo niską jak na owoce kaloryczność. Porcja ważąca 100 g (bez pestek) ma zaledwie 47 kcal. Niska zawartość węglowodanów (10 g) pozycjonuje je na niskiej pozycji w tabeli IG. Wartość indeksu glikemiczego wiśni wynosi jedynie 22! To bardzo niskie IG jak na owoce. Zaletą wiśni jest również ich zasobność w rozpuszczalny błonnik spożywczy - pektyny. Pomaga on regulować procesy trawienne oraz wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlatego są przyjmowane entuzjastycznie przez osoby na diecie odchudzającej oraz cukrzyków.

Właściwości zdrowotne

Ta część może zaskoczyć niejedną osobę. Repertuar właściwości prozdrowotnych jest niezwykle obszerny. Niektórych z nich nawet byś się nie spodziewała. Miąższ wiśni zawiera bardzo dużo różnych grup substancji, które pozytywnie wpływają na pracę naszego organizmu. Znajdziesz w nim m.in. duże ilości potasu, witaminy C oraz antyoksydantów (ich źródłem jest czerwony barwnik - im owoc ciemniejszy, tym zasobniejszy w zbawienne substancje).

Działanie antyrakowe

Obecność antyoksydantów to nie tylko szansa na przedłużenie młodości. Jak badania pokazują, neutralizujące wolne rodniki przeciwutleniacze hamują rozwój komórek nowotworowych. Dzięki temu wiśnie stanowią cenny element profilaktyki przeciwrakowej.

Układ krwionośny i serce

Substancje znajdujące się w wiśniach pozytywnie działają na pracę serca i układu krwionośnego. Dzięki potasowi regulujesz ciśnienie. Witamina C poprawia elastyczność i szczelność naczyń. Sięgając po wiśnie, uskuteczniasz również profilaktykę przeciwzawałową i przeciwmiażdżycową - wysoka zawartość błonnika wspiera zachowanie zdrowych proporcji między złym i dobrym cholesterolem.

Układ moczowy

Wiśnie polecane są również jako naturalny środek usprawniający  funkcjonowanie układu moczowego. Witamina C zakwasza mocz i zapobiega rozwojowi infekcji. Co więcej owoce mają działanie moczopędne. Sprzyja to regulacji gospodarki wodnej organizmu.

Walka z bezsennością

Masz problem z zasypianiem? Amerykańscy naukowcy prowadzili badania, podczas których zauważono korelację między piciem soku wiśniowego przez osoby cierpiące na bezsenność, a łatwością zasypiania. Okazuje się bowiem, że w wiśniach znajdziesz melatoninę, substancję odpowiedzialną za zdrowy sen.

Nie tylko owoce...

...ale także liście, kwiaty, kora i ogonki dają rewelacyjne efekty. Skutki naparów z ich suszu od wieków znane są medycynie naturalnej.

 • kwiaty: wywar o działaniu antyseptycznym i napotnym
 • ogonki: wywar wspomagający odchudzanie i odprowadzanie nadmiaru wody
 • kora: środek ułatwiający zasypianie, koi nerwy
 • gałązki i listki: bóle reumatyczne (polecane jako dodatek do kąpieli).
 • Dla Japończyków kwiat wiśni jest bardzo ważnym symbolem. Co roku podczas pikników Hanami miliony obywateli Kraju Kwitnącej Wiśni celebrują ukwiecenie drzewek wiśniowych. Rodziny i grupy przyjaciół spotykają się w parkach, gdzie podziwiają cud natury.
  (fot. http://www.flickr.com/photos/[email protected]/)

  Groźna strona wiśni

  Nie ma niestety ideałów. Wiśnie wyjątkiem nie są i na nie również powinnaś uważać. Przede wszystkim unikaj owoców nadpsutych, nadgnitych i obtłuczonych. W wyniku zachodzących w nich procesów, zaczynają się rozwijać rakotwórcze i silnie toksyczne grzyby. Jeżeli natrafisz na taki owoc, od razu go wyrzuć - odkrawanie zepsutej części nic nie da.

  Kolejną ważną rzeczą jest pestka, a dokładnie to, czym grozi jej rozgryzienie. Wewnątrz niej znajduje się trujący kwas pruski. Połknięcie pestki w całości nie jest groźne.

  Nie zaleca się popijania wiśni mlekiem lub wodą, gdyż może to skutkować nieprzyjemnym rozstrojem żołądka i biegunką.

  Staraj się nie łączyć wiśni z posiłkami mięsnymi (bezpośrednio przed lub zaraz po), ponieważ utrudniają trawienie białek zwierzęcych.

  https://cafemarseille.com.ua

  http://progressive.ua

  sue lightning