Data publikacji:

Sama woda, a może coś więcej? Arbuz – właściwości odżywcze

Autor: Joanna Stanuch

Zapewne wiele razy słyszeliście, że arbuz składa się praktycznie z samej wody, a poza tym nie przynosi naszemu organizmowi większych korzyści. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że z kilku przyczyn niewiele owoców dorównuje dużej, okrągłej zagadce, jaką jest arbuz – właściwości rośliny z rodziny dyniowatych pozwolą nam zwiększyć wytrzymałość czy też… polepszyć potencję.

Ilość w wody w arbuzie. Właściwości nawadniające

Popularne twierdzenie ma w sobie wiele z prawdy – arbuzy składają się z wody aż w 92%, dzięki czemu stanowią idealną, letnią przekąskę. To doskonała alternatywa dla znudzonych regularnym sięganiem po szklaneczkę wody. Z arbuzów możemy przygotowywać doskonale gaszące pragnienie koktajle czy desery.

Arbuzy przeciwdziałają chorobom serca

Prawdą jest także i to, że w arbuzach nie znajdziemy wielu witamin. Z drugiej strony, zamiast tego zyskujemy cenne minerały, które wpływają korzystnie na nasz układ krwionośny. Mowa przede wszystkim o potasie regulującym ciśnienie krwi i magnezie polepszającym elastyczność naczyń krwionośnych.

Ol'Vita Olej z Pestek Arbuza 100 ml. - od 14,90 zł

Arbuzy – właściwości przeciwrakowe

Kolejnym argumentem „za” jedzeniem arbuzów jest duża ilość przeciwutleniaczy w nich zawarta. Należą do nich m.in. karotenoidy, które zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników. Efektem jest minimalizacja ryzyka nowotworu, zwłaszcza raka prostaty.

Ćwiczysz? Sięgnij po arbuza

Bynajmniej nie jako zamiennik piłki lekarskiej. Udowodniono, że cytrulina zawarta w arbuzach powoduje efekty tzw. „pompy mięśniowej”, czyli zwiększenia objętości mięśni w trakcie ćwiczeń. Ten aminokwas neutralizuje również amoniak, który przyczynia się do zmęczenia mięśni podczas treningu. Regularne spożywanie arbuzów przez sportowców polepsza ich wytrzymałość (i oczywiście doskonale gasi pragnienie).

Arbuz jak Viagra?

Wspomniana wyżej cytrulina poprawia przepływ krwi i rozluźnia naczynia krwionośne, wobec czego można uznać, że działa podobnie niczym tabletka Viagry. Według badań, już zjedzenie kilku plasterków owoców może wywołać efekt zbliżony do tego po spożyciu popularnego leku.

Czy arbuzy są dla każdego?

Jak w przypadku wielu innych owoców, istnieje grupa, która powinna się arbuzów wystrzegać. Są to cukrzycy – mimo niskokaloryczności arbuza, (30 kcal na 100 g) ma on wysoki indeks glikemiczny.

https://buysteroids.in.ua

оросители для полива

buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/testosteron/sustamed.html