Data publikacji:

„Bezkaloryczny” olej w sprayu – czy warto go stosować?

Autor: Karolina

Stosując dietę redukcyjną lub zwyczajnie dbając o jakość naszych posiłków, często unikamy smażenia. Głównym tego powodem jest konieczność stosowania do tego celu kalorycznego oleju. Okazuje się jednak, że na rynku dostępny jest produkt, który pozwala nam smażyć „bezkalorycznie”.

Stosowana zazwyczaj do smażenia łyżka oleju ma około 90 kcal. Czy jest możliwe zatem, żeby olej w sprayu był całkowicie bezkaloryczny? Przedstawiamy prawdę na temat sprayu do smażenia.

Niekoniecznie bez kalorii

Okazuje się, że produkt reklamowany jako bezkaloryczny w rzeczywistości taki nie jest. Olej w sprayu posiada tak naprawdę tylko 200 kcal mniej na 100 g niż olej tradycyjny. W czym zatem tkwi jego tajemnica? Cały sęk leży w sposobie dawkowania – producent zaleca nam rozpylanie go przez okres 1 sekundy z odległości około 15 cm. Wiąże się to oczywiście z tym, że ilość użytego produktu będzie naprawdę znikoma, a co zatem idzie niskokaloryczna. Jednym psiknięciem dostarczamy naszej potrawie tylko 7 kcal więcej. W porównaniu z 90 kcal łyżki oleju ilość ta rzeczywiście robi różnicę – jest to ponad 10 razy mniej.

Czy warto?

W tej sytuacji zapewne wiele z Was stawia sobie pytanie: czy warto. Odpowiedzi mogą być dwojakie – z jednej strony trudno jest dawkować normalny olej w tak małej porcji, z drugiej jest on kilkukrotnie droższy od tradycyjnego produktu. Alternatywą może być posiłkowanie się przeznaczonymi do olejów rozpylaczami, które pomogą zmniejszyć stosowaną do smażenia porcję. Możemy także spróbować rozprowadzać go za pomocą pędzelka lub papierowego ręcznika.

Korzyścią przemawiającą za zakupem oleju w sprayu jest jednak fakt, że oprócz tradycyjnego oleju rzepakowego zawierają one też substancje, które pomimo nikłej ilości tłuszczu chronią przed przywieraniem potraw do patelni.

Na grafice: 1. Oliwa z oliwek w aerozolu 141 Global Oil, 15,99 zł 

Więcej sprayów do smażenia znajdziesz TUTAJ.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o olejach zajrzyj: Jak dobrać olej do sałatki? oraz Alfabet zdrowia: olej palmowy

Pamiętajmy także o tym, że całkowita eliminacja tłuszczów w diecie nie jest dla naszego organizmu korzystna. Co więcej, są one dla zdrowia wręcz niezbędne. Ważny jest jednak odpowiedni ich wybór – stawianie na zdrowe tłuszcze typu orzechy, oliwa z oliwek czy awokado to najlepszy wybór.

https://medicaments-24.net

www.steroid-pharm.com

www.farm-pump-ua.com/trenbolon-a.html