Data publikacji:

Bieganie w zimie – podstawowe zasady

Autor: Sylwia Stwora

Nadejście zimy nie musi oznaczać rozbratu z bieganiem czy konieczności korzystania jedynie z bieżni. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach możesz trenować i utrzymywać formę oraz dobre zdrowie nawet gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Kiedy ziemię pokrywa spora warstwa śniegu, a lodowate powietrze przeszywa do szpiku kości bardzo trudno jest zmobilizować się do wyjścia z domu, a co dopiero do biegania. Aby nie zaprzepaścić wyników, które udało się Ci wypracować w pozostałe pory roku w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiedni strój.

W okresie zimy na trening biegowy należy ubierać się zgodnie z zasadą, że na dworze jest 5-10 stopni więcej niż w rzeczywistości. W czasie wysiłku fizycznego temperatura ciała i tak się podniesie, a zbyt ciepłe ubranie może doprowadzić do przegrzania. Zrezygnuj z ubrań z bawełny, gdyż nie odprowadza ona wilgoci, dlatego w momencie, gdy bardzo się spocisz materiał nie ogrzeje Cię, a wręcz będzie potęgował uczucie zimna. Postaw na bieliznę termoaktywną, która zapewni dobrą wentylację oraz utrzyma odpowiednią temperaturę ciała.

Załóż kilka warstw ubrań, ale bez przesady. Nie mogą one krępować ruchów, a co za tym idzie utrudniać swobodnego poruszania się. Ważne jest, aby jedna z warstw miała właściwości termoizolacyjne oraz dobrze chroniła przed wilgocią i wiatrem. Nie wychodź bez czapki lub opaski oraz rękawiczek. Najlepiej zainwestuj w modele z Gore-Texem. W tą wodoodporną, a zarazem oddychającą membranę powinny być też wyposażone buty. Warto sięgnąć po model trailowy, który ze względu na bieżnik dobrze przyczepiający się do nawierzchni zmniejszy ryzyko upadku czy poślizgnięcia się. Nie zapomnij o ciepłych skarpetach za kostkę.

Pamiętaj, aby trening rozpoczynać od rozgrzewki. Bieg zacznij od truchtu, potem szybszego biegu, a całość zakończ marszem i ćwiczeniami rozciągającymi. W czasie biegu wdychaj powietrze nosem, a wydychaj nosem lub ustami. Dostosowuj długość trasy oraz intensywność treningu do warunków pogodowych, jednocześnie zachowując zdrowy rozsądek. Nie zapominaj także o zabraniu ze sobą picia.

монтаж автополива

готовые шторы киев

купить готовые шторы в одессе