Data publikacji:

Buty do biegania naturalnego

Autor: Karolina

Bieganie naturalne staje się coraz bardziej popularne. Jakie obuwie wybrać i w jaki sposób rozpocząć treningi, aby były nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne?

Nowoczesne życie kusi nas swoimi urokami i ułatwieniami, ale jednak najchętniej wracamy do tego, co naturalne. Nie inaczej jest też z bieganiem. Przez lata naukowcy przekonywali nas, że bieganie w źle amortyzujących ruchy butach jest niebezpieczne dla naszych stawów. Dziś coraz częściej mówi się, że idealnym rozwiązaniem jest umożliwienie naszemu ciału wykonywania ruchów jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, a więc pozbawionych jakiegokolwiek obuwia. Niestety większość z nas nie może pozwolić sobie na komfort biegania boso. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tej przyjemności. Specjalnie dla miłośników biegu naturalnego zostały stworzone tak zwane buty minimalistyczne – umożliwiające czerpanie pełnej przyjemności z biegu.

Buty do biegania naturalnego

Człowiek, przez noszenie butów z grubą podeszwą, przyzwyczaił swoje stawy do nienaturalnego ruchu – najpierw opieramy nasz ciężar na pięcie (która w żaden sposób nie jest w stanie amortyzować nacisku), a dopiero potem przenosimy go na palce. Właśnie dlatego w tradycyjnych butach do biegania różnica grubości spadku pomiędzy piętą i palcami, wynosi aż do 12 mm. Buty do biegania naturalnego odwracają ten trend. Podeszwa nie jest dodatkowo profilowana, nie amortyzuje i nie chroni przed uderzeniami – zmusza nas to do zastosowania naturalnej techniki biegu – ciężar opieramy na zdolnym do amortyzacji ruchu śródstopiu i palcach, znacznie większą rolę podczas każdego ruchu odgrywa także łydka i właściwa postawa w trakcie wysiłku. Buty do biegania naturalnego powinny być dostosowane do naszych umiejętności i wytrzymałości. Lepiej nie zaczynać od razu od obuwia pozbawionego różnic w grubości podeszwy i wybrać to, które zapewni nam chociaż częściową amortyzację.

Asics 33

Seria 33 Asicsa to buty stworzone specjalnie dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z biegiem naturalnym. Nic nie jest w nich przypadkowe, nawet numer serii: właśnie 33 stawy i ścięgna odpowiadają za odpowiednią amortyzację ciężaru w czasie naturalnego biegu. Przede wszystkim należy docenić zastosowane w nich technologie – wkładki żelowe eliminują wprawdzie różnice spadu znane z tradycyjnych butów do biegania, ale z drugiej strony zapewniają amortyzację  i chronią nasze stawy . Tę cechę będą musieli docenić wszyscy fani biegania naturalnego, którzy nie do końca opanowali jeszcze właściwą technikę biegu.

Nike performance

Wyprodukowane przez amerykańskiego potentata buty to kolejna forma przejściowa pomiędzy tradycyjnym i naturalnym podejściem do biegania. Ich podeszwa zapewnia nie tylko amortyzację stawów, ale także specyficzne zawijanie stopy, umożliwiające trenowanie grup mięśniowych niezbędnych do utrzymywania właściwej postawy. Na uwagę zasługuje także nienaganna stylizacja oraz nieco wyższa cholewka dodatkowo stabilizująca kostkę.

Merrell vapor glove 2

To buty dla bardziej wymagających biegaczy, którzy pierwsze kilometry na bosaka mają już za sobą. Ich podeszwa jest ograniczona do minimum, zapewnia jednak antypoślizgowość i ochronę przez czyhającymi na ścieżkach odłamkami szkła lub kamieniami. Nic więcej o tych butach napisać nie można – to minimalizm do potęgi entej, ale jak przekonują miłośnicy biegania naturalnego – właśnie o taki minimalizm w nim chodzi.

Vibram Fivefingers

Buty Fivefingers to rozwiązanie dla doświadczonych i wytrenowanych miłośników biegu naturalnego – nie zapewniają żadnej ochrony i amortyzacji naszych stawów. Pięciopalczaste buty pozwalają na pełne odczuwanie biegu i odtworzenie podświadomych, niczym nieskrępowanych, ruchów. W ogóle nie przypominają też tradycyjnych butów do biegania – są stworzone po to, aby obwieścić całemu światu swoje przywiązanie do tej rewolucyjnej techniki przemieszczania się.

Szeroki wybór butów do biegania znajdziesz TUTAJ. 

www.buysteroids.in.ua

farm-pump-ua.com/boldenon.html

steroid-pharm.com