Data publikacji:

BMR - co to takiego?

Autor: Paulina

Dietetycy, trenerzy, lekarze i my sami przemieszczamy się w świecie ogromnej liczby skrótowców. BMR, BMI, IG - błądzimy wśród różnych terminów i wartości, które mają zdeterminować naszą dietę, plan treningowy itp. Dziś skupimy się na jednym z dość często pomijanych przez osoby początkujące parametrów - BMR, co to takiego?

Jeżeli kiedykolwiek szukałaś informacji dotyczących odchudzania, bilansowania diety i innych tego typu treści, to zapewne nie raz spotkałaś się z różnymi kalkulatorami czy metodami wyliczania wagi idealnej. Nie raz miałaś też okazję przekonać się, że każdy z nich podpowiada Ci coś innego. Do tego doliczmy pokaźną listę skrótowców, za którymi stoją tajemnicze nazwy z języka angielskiego. W tej sytuacji łatwo stracić rozrachunek. W szczególności, gdy jesteś na początku swojej drogi do zmiany nawyków żywieniowych.

Dziś powiemy kilka słów o jednej z podstawowych wartości, które warto brać pod uwagę podczas komponowania diety i opracowywania planu treningowego, a mianowicie o podstawowej przemianie materii.

*Przeczytaj również o analizie składu ciała*

BMR - co to takiego?

BMR to skrótowiec od angielskiego terminu Basal Metabolic Rate. W języku polskim spotkasz go pod postacią PPM (Podstawowa Przemiana Materii). To wartość określająca minimalne, niezbędne zapotrzebowanie energetyczne organizmu w stanie spoczynku i w warunkach komfortu cieplnego. Energia ta jest rozdysponowywana tak, aby nasze ciało i wszystkie jego układy mogły pracować sprawnie, bez konieczności sięgania do rezerw. Pod BMR podchodzą wszystkie czynności fizjologiczne, takie jak oddychanie, praca serca czy trawienie.

BMR jest wyliczane niezależnie dla płci żeńskiej i męskiej. Pod uwagę brane są: wzrost, waga, wiek. Wynik określa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby. Musisz jednak mieć świadomość tego, że to także szablonowy miernik - na naszą przemianę materii wpływ ma znacznie więcej czynników.

Jak czytać i wykorzystać BMR?

Do wyliczenia PPM potrzebujemy specjalnego wzoru, opracowanego osobno dla kobiet i dla mężczyzn (różnica w wartościach, przez które mnożymy określone zmienne). Możesz również skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w sieci.

Interpretacja BMR wydaje się dość prosta. Niestety wiele osób błędnie odczytuje wynik, postrzegając go jako maksymalną dopuszczalną liczbę przyjmowanych kalorii w ciągu dnia. Prowadzi to do niebezpiecznego, stopniowego zagłodzenia.

Więcej

PPM nie jest ostateczną wartością, więc nie powinnaś na niej poprzestawać, przystępując do komponowania diety. Określając właściwe zapotrzebowanie energetyczne, należy wziąć pod uwagę również konieczność utrzymania stałej ciepłoty ciała i stopień intensywności dziennej aktywności fizycznej, a więc całkowitą przemianę materii. Dopiero od tej wartości należy rozpocząć zmniejszanie lub zwiększanie podaży kalorycznej.

Был найден мной полезный сайт на тематику Авана 100 https://pills24.com.ua
виагра для мужчин

sakhapress.ru