Data publikacji:

Ból jajnika. Jakie są przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Ból jajnika może być normalną reakcją organizmu, ale może też informować, że dzieje się coś niewłaściwego. Sprawdź, jakie są fizjologiczne i patologiczne przyczyny bólu oraz jakie leki pomogą na ból jajnika.

W którym miejscu boli jajnik?

Ból jajnika odczuwany jest po lewej lub prawej stronie podbrzusza, jako kłucie lub rozpieranie. U niektórych kobiet ból może być przeszywający. 

Przyczyny bólu jajnika:

Fizjologiczny ból jajnika

Czyli taki, który nie wymaga wizyty u lekarza i nie powinien cię w jakikolwiek sposób niepokoić. Kobiety mogą odczuwać bolesność w każdym cyklu menstruacyjnym lub w którymś z kolei. Część kobiet nie ma żadnych dolegliwości związanych z owulacją czy menstruacją.

Ból jajnika związany z owulacją

Około 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki z jajnika uwalniana jest komórka jajowa. Dolegliwości mogą trwać przez kilka godzin, chociaż u niektórych kobiet ból utrzymuje się nawet 2-3 dni. Jeśli nie występują żadne inne niepokojące objawy, najprawdopodobniej nie masz się czym martwić. Gdy ból jest dokuczliwy, możesz wziąć gorącą kąpiel, przyłożyć do podbrzusza termofor z gorącą wodą lub wziąć tabletkę przeciwbólową.

Ból jajnika związany z PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to zbiór objawów fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Objawy pojawiają się kilka dni przed pierwszym dniem menstruacji i ustępują wraz z nadejściem krwawienia. Oprócz bólu jajnika charakterystyczne dla PMS są wahania nastrojów i zmęczenie.

Ból podczas stosunku płciowego

Ból w trakcie lub po stosunku nie zawsze musi świadczyć o tym, że coś jest z tobą nie tak. Niektóre pozycje seksualne wywierają ucisk na jajniki i jajowody. To może cię boleć. Gorąca kąpiel po stosunku powinna uśmieżyć ból. 

Patologiczny ból jajnika

Ból związany z cyklem miesiączkowym lub seksem w niekomfortowej pozycji mija samoistnie. Inaczej jest, kiedy ból świadczy o patologii. Towarzyszą mu często inne niepokojące objawy, takie jak nudności czy obfita wydzielina z pochwy. 

Endometrioza

To schorzenie, które polega na migracji błony śluzowej z macicy poza jej jamę. Endometrioza może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Dopiero po czasie może pojawić się ból w podbrzuszu i krwawienie w trakcie i po stosunku. Chorobę najczęściej diagnozuje się u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę.

Torbiel jajnika

Powiększająca się torbiel na jajniku może wywoływać ucisk na okoliczne tkanki, powodując ból. Bólowi może towarzyszyć parcie na pęcherz (torbiel może go uciskać) oraz zaburzenia w cyklu menstruacyjnym. Nie wiadomo, jak szybko torbiel będzie się powiększać, dlatego nie wiadomo również, kiedy i czy w ogóle pęknie. Wydostanie się jego zawartości na zewnątrz może spowodować zapalenie otrzewnej.

Zespół policystycznych jajników

To schorzenie o podłożu hormonalnym. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt wysoki poziom androgenów (testosteronu). Powiększone jajniki uciskają okoliczne tkanki, powodując ból całego podbrzusza. 

Zapalenie przydatków (jajników)

Stan zapalny obejmuje jajniki i jajowody. Przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Charakterystycznym objawem zapalenia przydatków jest nagły, silny ból po obu stronach podbrzusza. Może być na tyle silny, że bedzie promieniował do ud i pachwin. Inne objawy tego schorzenia to podwyższona temperatura ciała, wymioty i biegunka. 

Nowotwór jajnika

Przez długi czas może rozwijać sie bez objawów klinicznych. Dopiero, kiedy osiągnie duży rozmiar, może być przyczyną wzdęć, niestrawności czy wymiotów. Takie objawy łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym. Nowotwory jajnika mogą być łagodne, ale przyczyną może być także nowotwór złośliwy – rak jajnika.

Ból jajnika – z czym można go pomylić?

Najczęściej kobiety mylą ból jajnika z bólem pęcherza moczowego. Przyczyną jest zazwyczaj jego zakażenie bakteryjne. Infekcje dróg moczowych są u kobiet bardzo częste. Wynikają przede wszystkim z anatomii – krótkiej cewki moczowej. Dodatkowo podczas stosunku bakterie są mechanicznie wpychane do ujścia cewki moczowej. Zazwyczaj jest to przyczyną zapalenia dróg moczowych. Pęcherz leży w okolicy jajników, dlatego określenie dokładnej lokalizacji bólu może być trudne.
Ból jajnika można także pomylić ze schorzeniami macicy lub jajowodu.

Ból jajników a ciąża

Ból jajnika jest jedynym z objawów wczesnej ciąży. Jest to zupełnie normalne w pierwszych tygodniach ciąży, jednak później może świadczyć o patologii ciąży.
Ostry ból i krwawienie z dróg rodnych mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej (jajowodowej lub jajnikowej). Wymaga to natychmiastowej reakcji, dlatego powinnaś od razu pojechać do szpitala w celu ustalenia dokładnej przyczyny objawów. Ból jajnika w ciąży może także być objawem odklejenia się łożyska.

Jakie leki na ból jajnika są najlepsze?

Jeśli gorące kąpiele i ciepłe okłady na podrzuszu nie pomagają, czas siegnąć po leki przeciwbólowe. W tej sytuacji sprawdzą się niesterydowe leki przeciwbólowe i leki rozkurczowe. Ulgę powinnaś poczuć już kilkanaście minut po ich zażyciu. 
Pamiętaj, by skonsultować się ze swoim internistą lub ginekologiem, jeśli nie jesteś pewna, czy ból jest związany z cyklem menstruacyjnym. 

Bolesne miesiączki – do jakiego lekarza się udać?

Specjalistą, który zajmuje się cyklem menstruacyjnym i narządami rodnymi, jest ginekolog. Ustali on przyczynę bólu podczas menstruacji – wykluczy wszystkie schorzenia patologiczne, które mogą powodować ból, oraz zaproponuje odpowiednie leczenie, jeśli będzie taka konieczność.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Wizyta wraz z badaniem ginekologicznym, pobraniem cytologii w kierunku raka szyjki macicy i badaniem piersi to koszt około 150-300 zł. 

Autorka: Natalia Ciszewska

Przeczytaj również