Data publikacji:

Burak czerwony – naturalny doping

Autor: Joanna Stanuch

Zwykle kojarzy nam się jedynie z dodatkiem do mięsa czy składnikiem barszczu. Jednak, czy wiesz, że burak czerwony może być doskonałym uzupełnieniem diety osób aktywnych fizycznie? Jest niczym naturalny doping, który wzmacnia nasz cały organizm. Sprawdź, dlaczego.

Buraki czerwone zbawienne dla układu krwionośnego

Tę prawdę zna chyba każdy z nas  - spożywanie buraków jest korzystne dla zdrowia układu krwionośnego dzięki temu, że są bogatym źródłem żelaza. Skutecznie zapobiegają anemii, zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki, a nawet pomagają w leczeniu białaczki. Są doskonałe dla osób walczących z nadciśnieniem, dzięki wysokiej zawartości dobroczynnych azotanów.

Buraki naturalnym dopingiem?

Naturalne i legalne substancje zawarte w burakach, czyli betalainy zmniejszają stany zapalne w organizmie, zmniejszają stres i zwalczają wolne rodniki. Antocyjany z kolei przyczyniają się do zwiększenia wydolności organizmu. Oznacza to, że sięgając po buraki regularnie zwiększymy efektywność swoich treningów.

Buraki czerwone zalecane ciężarnym

Także i panie spodziewające się dziecka powinny zaprzyjaźnić się z burakiem. Zawiera on duże ilości kwasu foliowego odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój płodu i usuwanie homocysteiny z krwi (jej nadmiar może prowadzić do groźnych chorób serca).

Bio Food organiczny sok z buraków kiszonych -od 4,50 zł

Element terapii przeciwnowotworowej

Buraki pozwalają na niwelowanie wolnych rodników z organizmu, a tym samym – zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów. Szczególnie dobre efekty zauważono u osób chorych na nowotwory pęcherza i przewodu pokarmowego. Są zalecane również pacjentom podczas chemioterapii, aby zwalczyć często jej towarzyszącą niedokrwistość.

Uwaga na wysoki indeks glikemiczny

Po buraki nie powinni sięgać diabetycy – choć są niskokaloryczne (33 kcal w 100 g), posiadają wysoki indeks glikemiczny (64).

Jak najlepiej przyrządzać buraki czerwone?

Najlepszym sposobem spożywania buraków będzie przyrządzanie z nich zupy lub soku. Cenne substancje zawarte w warzywie łatwo rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie warto rezygnować z tego, co zostanie po ugotowaniu buraka. Śmiało możemy również przygotowywać buraki pieczone (możemy przyrządzić z nich np. zdrowe frytki).

www.pills24.com.ua

xn--80adrlof.net

www.honda.ua/network/