Data publikacji:

Co to jest depresja i jak z nią walczyć?

Autor: Natalia Ciszewska

Przygnębienie, smutek i niechęć do życia. Brzmi znajomo? Depresja to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne. Cierpi na nią ponad 1 mln Polaków. Sprawdź, jakie są objawy depresji i jak jej zapobiegać.

Co to jest depresja?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Chory jest przewlekle zmęczony, nie dba o siebie, nie angażuje się w życie rodzinne, zaniedbuje przyjaciół i nie czerpie radości z życia.

Dlaczego ja?

Każdego dnia żyjemy w ogromnym stresie, nie potrafimy odpoczywać i stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej. To właśnie my – kobiety, chorujemy na depresję dwa razy częściej od mężczyzn.

Przyczyny depresji:

 • Zdarzenia losowe

  Śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozstanie z partnerem, czy rozwód mogą powodować silne emocje. Smutek czy rozpacz w takich sytuacjach to reakcje naturalne. Potrzeba czasu, by pogodzić się z nową sytuacją. Czasem jednak żałoba przeistacza się w depresję.

 • Osobowość

  Ludzie wrażliwi, którzy łatwo dają się ponieść emocjom, chorują częściej od osób zamkniętych w sobie.

 • Samotność

  Ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, brak wsparcia rodziny i przyjaciół mogą powodować zaburzenia depresyjne.

 • Predyspozycje genetyczne

  Zaburzenia psychiczne, takie jak depresję można dziedziczyć po rodzicach.

 • Inne choroby

  Choroby fizyczne, jak i inne zaburzenia psychiczne mogą sprzyjać wystąpieniu depresji. Wiadomość o chorobie nowotworowej lub innym schorzeniu może być powodem rozwinięcia się depresji.

 • Uzależnienia

  Uzależnienie od nikotyny, narkotyków czy środków przeciwbólowych może przyczyniać się do zachorowania na depresję.

  Depresja – objawy:

 • niska samoocena
 • trudności w podejmowaniu decyzji
 • bóle głowy
 • myśli samobójcze
 • niezdolność do odczuwania przyjemności (anhedonia)
 • zaburzenia koncentracji
 • spadek aktywności
 • zaburzony rytm dnia
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe
 • Objawy depresji mogą mieć różne nasilenie. Mogą mieć charakter powtarzających się epizodów lub występować ciągle bez znamion poprawy.

  Jak odróżnić smutek od depresji?

  Każda z nas, od czasu do czasu ma ochotę zaszyć się w czterech ścianach i pobyć sama. Czy to świadczy o depresji? Nie, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie, by móc mówić o zaburzeniach depresyjnych. Pełnoobjawowa depresja dotyka kilkadziesiąt procent ludzi na całym świecie! Pojedyncze objawy depresji dotykają ludzi dwa razy częściej.

  Kiedy należy szukać pomocy?

 • Kiedy smutek i niechęć do życia się nasilają i trwają przynajmniej 2 tygodnie.
 • Kiedy przez przygnębienie nie jesteś w stanie pracować ani normalnie funkcjonować.
 • Kiedy wydaje ci się, że nie masz po co żyć i masz myśli samobójcze.
 • Jak możesz sobie sama pomóc? Jak wziąć się w garść?

 • Rozmawiaj o swoich problemach

  Sama świadomość istnienia problemu i szukanie pomocy to już pierwszy krok do wyzdrowienia. Porozmawiaj o swoich lękach i smutkach z bliską osobą lub specjalistą.

 • Spróbuj stawić czoła przyczynie depresji

  Zmierz się z przeszłością, zaakceptuj zmiany i spróbuj znaleźć promyczek nadziei.

 • Ruszaj się!

  Przebywaj na powietrzu, uprawiaj sport. Wystarczy zwykły spacer po parku, by poczuć się lepiej. Podczas wysiłku fizycznego uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które mogą poprawić twój nastrój.

 • Śpij

  Daj sobie odpocząć, by kolejny dzień móc rozpocząć w pełni sił. Śpij przede wszystkim w nocy, unikaj drzemek w ciągu dnia. Cierpisz na bezsenność?  Weź ciepłą kąpiel przed snem, dzięki której poprawisz krążenie i zrelaksujesz się. Do wanny możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego lawendowego lub jaśminowego, które mają właściwości relaksacyjne. Wypij przed snem napar z melisy lub rumianku - zioła mają właściwości uspokajające. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, poproś lekarza o tabletki nasenne.

  HERBATKA EKOLOGICZNA POLECANA PRZY DEPRESJI - 3,93 zł

  Depresja – psychiatra czy psycholog? Do kogo zwrócić się o pomoc?

  Psychiatra może wypisywać leki antydepresyjne na receptę, zwolnienia lekarskie (L4), a w razie potrzeby także skierowania do szpitala psychiatrycznego. Jednak to psycholog prowadzi psychoterapię. Współpraca psychologa z psychiatrą jest bardzo ważna, często niezbędna w toku leczenia depresji. Do kogo wybrać się najpierw? Jeśli szukasz rozmowy – wybierz się do psychologa. Jeśli natomiast nie jesteś gotowa do dialogu, ale chcesz zmienić swoje życie – wybierz psychiatrę. Obecnie leczenie depresji najczęściej jest prowadzone zarówno przez psychologa jak i psychiatrę.

  Pamiętaj! Nie potrzebujesz skierowania, by pójść do psychiatry w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast wizyta u psychologa wymaga skierowania. Można je uzyskać między innymi od lekarza pierwszego kontaktu lub od psychiatry.

   

  Depresja – leczenie

  Jak wyjść z depresji? Jeśli sama nie potrafisz uporać się ze swoimi problemami, nie czekaj – umów się na wizytę do psychologa lub psychiatry. Możliwości leczenia depresji:

 • Leki przeciwdepresyjne są zalecane dla osób, które długo walczą z depresją, a inne alternatywy zostały wyczerpane.  Leczenie kombinowane, czyli jednoczesne przyjmowanie leków i psychoterapia dają najlepsze rezultaty. Antydepresanty nie działają od razu. Efekt uzyskuje się dopiero po kilku tygodniach regularnego przyjmowania tabletek.
 • Psychoterapia jest bardzo ważnym krokiem do wyjścia z depresji. Chory często nie chce rozmawiać o swoich problemach, nie dopuszcza myśli o depresji, nie wierzy w diagnozę. Psychoterapia ułatwia poznanie przyczyny depresji.
 • Fototerapia sprawdza się przy depresji sezonowej. Jesienna depresja to nie mit, a fakt. Jesteśmy szczęśliwsi, kiedy dzień świetlny trwa dłużej. Krótkie dni i długie noce w okresie jesienno-zimowym sprzyjają siedzeniu w czterech ścianach.
 • Leczenie depresji jest skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia do chorego. Podejrzewasz depresję u siebie lub bliskiej osoby? Porozmawiaj o tym z przyjaciółką lub psychologiem.

  Leki na depresję bez recepty

  Czy istnieją leki, dzięki którym poczujesz się lepiej i można je kupić w aptece bez recepty? W aptekach znajdziesz szereg preparatów bez recepty, które mogą pomóc w walce depresją. Pamiętaj jednak, że to psychiatra dobierze dla ciebie najlepsze antydepresanty. Preparaty bez recepty na depresję nie dają tak dobrych efektów jak leki na receptę.

  Depresja poporodowa

  Wiele kobiet ma wątpliwości, czy więź z nowo narodzonym dzieckiem jest tak silna, jak to sobie wyobrażały przed porodem. Depresja w ciąży i depresja poporodowa to wciąż tematy tabu.

  Część kobiet po porodzie boi się, że nie stanie na wysokości zadania i zawiedzie swoje dziecko. Na wystąpienie depresji po porodzie nie ma wpływu ani status społeczny ani liczba wcześniejszych porodów.

   

  Depresja a samobójstwo

  Ze statystyk wynika, że chorzy, którzy targnęli się na swoje życie, nigdy nie byli leczeni farmakologicznie, nie szukali pomocy. Myśli samobójcze są objawem depresji a nie świadomą decyzją. Może je wywołać obniżony nastrój czy poczucie winy. Samobójstwo to nie jest rozwiązanie, to ucieczka od problemów.

  W PUŁAPCE MYŚLI. JAK SKUTECZNIE PORADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ, STRESEM I LĘKIEM - 23,58 zł

  Podejrzewasz depresję u bliskiej osoby? Nie zostawiaj jej samej sobie. Rozmowa może być kluczem do poprawy jej stanu. Zdrowemu człowiekowi trudno jest zrozumieć, jak myśli osoba chora. Zabierz ją do specjalisty. Pamiętaj, że depresję można wyleczyć! Nie poddawaj się i walczcie razem.

  best-cooler.reviews/big-does-not-means-the-best-best-small-coolers-for-you/

  система автоматического полива

  proffitness.com.ua