Najlepsze i najbezpieczniejsze formy aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży to pływanie, joga, ćwiczenia na piłce gimnastycznej oraz spacery. Jednocześnie w tym czasie lepiej zrezygnować z tych ćwiczeń, które narażają przyszłą mamę na upadek: jazda na rowerze, nartach i konna, gra w tenisa, golfa, wspinaczki górskie, sporty motorowe oraz sztuki walki. Bardzo korzystny jest streaching i pilates. Pozwalają one nauczyć się kontrolować oddech, relaksować się oraz łagodzić bóle kręgosłupa. Ponadto sprawiają one, że mięśnie są bardziej elastyczne i rozgrzane, co jest szczególnie pomocne w okresie ciąży. Ważne jest także ćwiczenie mięśni Kegla, dzięki którym zmniejsza się ryzyko nacięcia krocza w czasie porodu, a po nim tkanki szybciej wracają do stanu sprzed ciąży.
Zanim zaczniesz ćwiczyć poradź się specjalisty. Ćwiczenia wykonuj bardzo powoli, a wszelkie niepojące sygnały, takie jak ból i zawroty głowy, nudności, bóle brzucha lub krwawienie niezwłocznie zgłoś się do lekarza!
Ćwiczenia możemy wykonywać przez cały okres ciąży, regularnie i systematycznie. Oczywiście o ile lekarz nie widzi przeciwskazań, a nasz stan na to pozwala. W ostatniej fazie ciąży możemy czuć się ociężałe, zmęczone i opuchnięte, ale nie rezygnujmy z ćwiczeń. Chodźmy przynajmniej na spacery.
Pamiętaj o wygodnym stroju i lekkiej rozgrzewce! Nie przesadzaj z intensywnością ćwiczeń i systematycznie pij wodę. Zrezygnuj z treningu, gdy jest bardzo gorąco i nie pozostawaj zbyt długo w pozycji leżącej na plecach. Nigdy nie podrywaj się z pleców, tylko najpierw obróć się na bok, a następnie powoli wstań.
Na grafice: 1.Ciężarki HMS, 33 zł
Więcej legginsów ciążowych znajdziesz TUTAJ.