Data publikacji:

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Autor: Sylwia Stwora

Odgrywają niebagatelną rolę w trakcie ciąży oraz porodu, ale nie wolno ich zaniedbywać również na co dzień. Mięśnie Kegla są odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów znajdujących w jamie brzusznej na właściwym miejscu. Jeśli będziesz je regularnie ćwiczyć, nie tylko ułatwisz sobie wydanie na świat dziecka, ale również poprawisz satysfakcję ze współżycia i zapobiegniesz przykrym dolegliwościom, jak np. nietrzymanie moczu, wypadanie pochwy itp. Z nami dowiesz się, jakie ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie Kegla.

Mięśnie Kegla zwane też mięśniami dna miednicy i krocza to zespół mięśni oraz więzadeł znajdujący się między kością łonową a guziczną, stąd często określa się je również mianem mięśnia łonowo-guzicznego. Ich rolą jest podtrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w jamie brzusznej, a co za tym idzie - prawidłowego ułożenia zlokalizowanych tam narządów, w tym pęcherza moczowego, macicy, pochwy itp.

Jako że mięśnie Kegla należą do grupy mięśni poprzecznie prążkowanych, masz kontrolę nad tym kiedy i w jakim stopniu doprowadzasz je do napinania oraz rozluźniania. Spróbuj w trakcie oddawania moczu zatrzymać strumień. W ten sposób użyłaś mięśni dna miednicy i krocza.

O tym, że właśnie ćwiczysz mięśnie Kegla nikt nie musi wiedzieć. Wystarczy, że w trakcie pracy, jazdy autobusem, w kolejce do kasy czy oglądając film w kinie zaczniesz spinać i rozluźniać je przez ok. 5 sekund. Powtórz 5 razy. Ćwiczenie możesz też wykonywać na leżąco. W miarę upływu czasu zwiększaj liczbę powtórzeń. Ćwicz nawet 3 razy w ciągu dnia. Dla lepszego efektu możesz w trakcie napinania mięśni podnosić jakiś przedmiot, np. sztangę, krzesło, książki itp.

Ginekolog, od którego nazwiska zyskały swoją nazwę mięśnie Kegla, jako najefektywniejsze ćwiczenie wskazuje to z dodatkiem specjalnych ciężarków, tzw. kulek gejszy, które umieszcza się w pochwie i nosi przez kilka godzin dziennie.

Na wzmocnienie mięśnia łonowo-guzicznego pomoże też unoszenie miednicy w pozycji leżącej. Połóż się, podkurcz nogi do klatki piersiowej. Unieś miednicę bez odrywania dolnej części kręgosłupa od podłoża. Wytrzymaj przez 5-10 sekund. Powtórz 7 razy.

Mocne mięśnie Kegla zyskasz również dzięki regularnym zajęciom Pilates.

www.xn--e1agzba9f.com

https://topobzor.info

https://topobzor.info