Data publikacji:

Deska – jak ją poprawnie wykonywać?

Autor: Sylwia Stwora

Niepozornie wyglądające ćwiczenie w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem. Deska pomoże wypracować płaski i mocny brzuch, a także wzmocni inne partie mięśni. Jednak oprócz systematyczności, niezwykle ważna jest poprawna technika. Podpowiadamy, jak właściwie wykonać planka.

Deska (ćwiczenie) należy do grona ćwiczeń izometrycznych. Pomaga kształtować mięśnie brzucha, a także wzmacniać mięśnie grzbietu odpowiedzialne za poprawną sylwetkę. Pracują również mięśnie ramion i barków oraz nóg i pośladków. Nawet drobny błąd w trakcie wykonywania planka możesz okupić bólem mięśni, a w najgorszym razie kontuzją, dlatego ważna jest dbałość o szczegóły.

Aby poprawnie wykonać deskę, połóż się na macie na brzuchu. Następnie oprzyj wyprostowaną sylwetkę na przedramionach (ustaw je przed sobą, tak aby łokcie znajdowały się dokładnie pod barkami i były ułożone pod kątem prostym) oraz na palcach stóp. Unieś się w górę, tak aby ciało tworzyło jedną linię. Koniecznie napnij mięśnie brzucha. Ważne jest, abyś nie unosiła bioder zbytnio do góry, ani też nie opuszczała ich nisko nad podłogę. Zwróć uwagę na to, by nie pochylać głowy w dół, ale patrzeć przed siebie. Pod żądnym pozorem nie wstrzymuj oddechu.

Możesz też wykonywać deskę zaczynając od przyjęcia pozycji startowej do klasycznej pompki, czyli stopy oparte na palcach, a tułów – na całych dłoniach rąk prostych w łokciach. Niezwykle ważne jest to, żeby dłonie znajdowały się bezpośrednio pod barkami.

Przygodę z plankiem zaczynaj od wytrzymania 10-15 sekund w tej pozycji i powtarzania ćwiczenia 3-5 razy. Stopniowo wydłużaj czas deski aż dojdziesz do momentu, gdy będziesz w stanie utrzymać pozycję nieprzerwanie przez 2-3 minuty.

Jeśli klasyczna deska sprawia Ci spore problemy, możesz zacząć od przyzwyczajania mięśni poprzez robienie półplanku, czyli w pozycji ze zgiętymi w kolanach nogami (jak przy damskiej wersji pompek).

http://pills24.com.ua

http://medicaments-24.net

виагра таблетки купить киев