Data publikacji:

Dieta na stres – co jeść, by mniej się denerwować?

Autor: Joanna Stanuch

Czy wiesz, że odpowiednią dietą jesteś w stanie złagodzić skutki stresu i znacznie poprawić swoje samopoczucie? Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jakie reakcje organizmu może wywoływać nadmierne, długotrwałe napięcie. Sprawdź, jaka dieta na stres będzie dla ciebie najlepsza i już dziś wprowadź zmiany w codziennym jadłospisie.

Jak objawia się stres?

Stres jest naturalnym (i potrzebnym) elementem życia każdego z nas. Działa motywująco i pomaga odpowiednio zareagować na niebezpieczeństwo. Problemem dzisiejszych społeczeństw jest jednak to, że stres wymyka się spod kontroli – towarzyszy sytuacjom, w których nie powinien się pojawić, staje się chroniczny i często przejmuje kontrolę nad codziennym życiem. Długotrwały stres to nie tylko dyskomfort; może mieć on odzwierciedlenie również w stanie zdrowia.

Do skutków ciągłego stresu można zaliczyć m. in. bóle głowy, bezsenność, sztywnienie karku, jak również efekty bardzo niebezpieczne: choroby układu krążenia, choroby żołądka i jelit. Osoby stale zestresowane mogą skarżyć się również na bóle kręgosłupa i problemy z cerą.

Ciągły stan stresu to także jedna z przyczyn depresji. Gdy stale się czymś przejmujesz – nawet podświadomie – masz większe skłonności do zaniżania swojej samooceny, a coraz mniej rzeczy sprawia ci przyjemność. Jak widać, stresu nie można bagatelizować – trzeba starać się z nim walczyć.

Sposoby na stres

„Proszę ograniczyć stres” – chyba większość osób usłyszała to zdanie choć raz od swojego lekarza i uznała, że jest po prostu kuriozalne. Stresu nie można tak po prostu ograniczyć – denerwujące sytuacje towarzyszą ludziom na każdym kroku i nie da się od nich tak po prostu odciąć. Można za to uodpornić się na działanie stresu.

Najczęściej polecanym sposobem na stres jest aktywność fizyczna – niezależnie od jej rodzaju, powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które wpływają na samopoczucie i pozwalają łatwiej radzić sobie  sytuacjami stresowymi. Już kilkanaście minut aktywności sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej, a nagromadzone napięcie stanie się mniejsze.

Pewnie słyszałaś o czymś takim, jak strefa komfortu. To nic innego, jak sytuacje dobrze ci znane, w których czujesz się pewnie i komfortowo. Sposobem, by stać się bardziej odpornym na stres jest opuszczanie strefy komfortu. Przykład: kontakt z obcymi ludźmi wywołuje u ciebie napięcie? Zmuś się, by od czasu do czasu zapytać kogoś obcego o godzinę lub drogę.

Ostatnim składnikiem dobrej odporności na stres jest dieta. Może cię to zdziwić, jednak ma ona niebagatelne znaczenie! Udowodniono, że szereg produktów spożywczych może wzmagać nerwowość. Są i takie, które zbawiennie działają na układ nerwowy i co za tym idzie – są doskonałym sposobem na stres.

Sposób na stres? Unikaj tej żywności

 • Na pierwszym miejscu czarnej listy musi znaleźć się cukier. Choć pozornie słodki batonik poprawia samopoczucie, musisz być ostrożna – nadmiar cukru to nadmiar glukozy we krwi, a to wiąże się z huśtawkami nastroju. Ponadto, nadmierna ilość cukru może zmniejszać ilość witamin z grupy B w organizmie – a te są kluczowe dla działania twojego układu nerwowego.
 • Substancje „stymulujące” jak kofeina i teina, które często towarzyszą ci w nerwowych sytuacjach, w nadmiarze również wyrządzają szkodę. Nadmierna ilość kawy i herbaty może prowadzić do nadpobudliwości i większej podatności na stres. Absolutnie powinnaś zrezygnować z napojów energetycznych – to mieszanka niezdrowych pobudzaczy w nadprogramowych ilościach oraz całego morza cukru.
 • Warto ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Podwyższają one poziom złego cholesterolu, co wpływa na spadek energii i apatię. Taki stan czyni cię bardzo podatną na nerwowe sytuacje.
 • Produkty wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze trans również sprzyjają stresowi. Fast foody, chipsy, słodycze z dużą ilością kremowej masy… choć w nerwowych sytuacjach zdają się być sprzymierzeńcami, jest wręcz odwrotnie. Tłuszcze trans powodują wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu – w organizmie.
 • Więcej

  Wzmocnij Jelita. Wygraj z lękiem i depresją, przestań zajadać stres

  Więcej

  Dieta na stres: to warto jeść!

  Ktoś powiedział, że stresu nie można zajadać. Osobiście uważam, że można, a nawet warto – o ile sięgasz po właściwe produkty. Wiele z nich nie tylko pomoże ci się wyciszyć, ale i sprawi, że staniesz się bardziej odporna na stresowe sytuacje.

  Produkty bogate w witaminy z grupy B

  Witaminy w grupy B stanowią nieocenione wsparcie dla układu nerwowego. Pomagają się wyciszyć, zapobiegają depresji i dodają energii. Szukaj ich w warzywach takich jak fasola, brokuły, kapusta. Znajdziesz je również w rybach, drobiu, kaszach oraz pestkach słonecznika.

  Produkty bogate w magnez

  Magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu. Gdy go brakuje, czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Szukaj go w kaszy gryczanej, warzywach strączkowych, bananach, ciemnej czekoladzie oraz orzechach.

  Produkty bogate we flawonoidy

  Flawonoidy to przeciwutleniacze, które zabezpieczają układ nerwowy przed działaniem wolnych rodników. Owoce bogate we flawonoidy to przede wszystkim cytrusy i jabłka, z kolei warzywa: papryka, cebula, kapusta, seler.

  Więcej

  Dobra sokowirówka pomoże ci przygotować antystresowy koktajl

  Więcej

  Produkty bogate w złożone węglowodany

  Węglowodany złożone stopniowo uwalniają energię, co pozwala na utrzymanie poziomu glukozy w ryzach. To z kolei przekłada się na lepszy nastrój. Zdrowych węglowodanów szukaj w produktach pełnoziarnistych: kaszach, pieczywie i makaronach. Warto sięgać również po naturalny ryż, kaszę oraz ziemniaki.

  Dieta na stres nie jest skomplikowana ani droga – ogranicza się do wyeliminowania cukru i przetworzonych produktów oraz zastąpienia ich warzywami, owocami i produktami pełnoziarnistymi. Spróbuj wprowadzić zmiany już dziś i przekonaj się, że nie jesteś skazana na ciągłe napięcie.

  камагра днепр

  дапоксетин цена одесса

  препараты для повышения потенции без побочных эффектов