Data publikacji:

Dieta niskowęglowodanowa – podkręć ją!

Autor: Karolina

Dieta niskowęglowodanowa ma tak dużo zalet, jak i wad. Często prowadzi do spadku kondycji, pogorszenia samopoczucia i stanu zdrowia oraz problemów z koncentracją. Podpowiadamy, w jaki sposób poprawić jej jakość, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Odpowiednia dieta to bardzo istotny element naszego życia. Istnieje mnóstwo najróżniejszych sposobów odżywiania i każdy może wybrać coś dla siebie. Najpopularniejsze z nich to dieta 1000 kalorii, dieta kopenhaska, bananowa, Atkinsa, dieta białkowa, South Beach, dieta śródziemnomorska oraz niskowęglowodanowa. Przyjrzyjmy się bliżej ostatniej z wymienionych.

Dlaczego nasze samopoczucie się pogarsza?

Problemy, które pojawiają się podczas stosowania diety niskowęglowodanowej, związane są z kilkoma czynnikami. Kiedy zaczynamy stosować dietę, zwykle mocno ograniczamy spożywanie kalorii i nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości makroskładników. Nasze ciało zaczyna się buntować. Konsekwencje mogą być różne, a efekt odwrotny od zamierzonego. Z czasem przestajemy tracić na wadze, ponieważ organizm musi walczyć, aby wystarczyło mu energii na codzienne funkcjonowanie. To z kolei może przełożyć się na spowolnienie naszego metabolizmu.

Więcej
Więcej
Więcej

Skutki uboczne

Rezygnacja z węglowodanów może prowadzić niestety do skótków ubocznych m.in. brak spożywania cukru może przyzczynić się do zawrotów, bólu glowy oraz spadku energii, brak pierwiasków: potasu, magnezu czy wapnia może przyczynić się do skurczu mięśni. Natomiast stosowany w diecie niskowęglowodanowej nadmiar białka może powodować pojawienie się chorób nerek i zaostrzenia chorób stawów. Nadmiar białka i zdrowych tłuszczów spożywanych przy diecie Low Carb mogą powodować zakwaszenie organizmu. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie do diety brokułów, sałaty czy pomidorów, które zaliczane są do produktów alkalizujących.

Więcej

ZDROVIT COMPLEX Witaminy i minerały; 56 tabletek/4,94 zł

Jak ulepszyć dietę niskowęglowodanową?

Jeśli Twoje samopoczucie znacznie się pogorszyło, warto zastanowić się, czy dieta jest dla Ciebie odpowiednia. Nie musisz od razu wprowadzać radykalnych rozwiązań i rezygnować z nowego sposobu odżywiania, pomyśl jednak jak możesz poprawić jakość swojej diety. Istnieje kilka sposobów na jej podkręcenie.

Sposób pierwszy: jedz więcej kalorii

Skrupulatnie zapisuj to, co zjadłaś przez cały dzień, a następnie oblicz kaloryczność swojego jadłospisu. Jeśli jest ona zbyt niska, wprowadź zmiany. Dodaj do swojego menu tłuszcze lub węglowodany.

Sposób drugi: jedz więcej węglowodanów

Czasami złe samopoczucie spowodowane jest spożywaniem zbyt małej ilości kalorii, a niekiedy może być rezultatem niedoboru węglowodanów. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli wcześniej Twoja dieta była bogata w ten makroskładnik. Pamiętaj również, że aktywność fizyczna wzmaga zapotrzebowanie organizmu na węglowodany. Jeśli tego nie dopilnujesz, zacznie Ci brakować energii, a Twoje treningi będą coraz mniej efektywne.

Sposób trzeci: jedz więcej tłuszczów, a mniej białka

Zwykle dieta niskowęglowodanowa determinuje jedzenie dużej ilości białka, a ogranicza spożywanie tłuszczów. Przyjmowanie nadmiernej ilości protein może szkodliwie wpływać na zdrowie. Warto przeanalizować dietę i wprowadzić do niej więcej tłuszczów: Poznaj tłuszcze w swojej diecie

Sposób czwarty: używaj soli

Jeśli spożywasz małe ilości węglowodanów i uprawiasz sport, musisz pamiętać o uzupełnianiu składników mineralnych, a przede wszystkim sodu. Zacznij przyprawiać swoje posiłki solą. To powinno pomóc zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Szeroki wybór poradników dotyczących diet i zdrowego odżywiania znajdziesz TUTAJ. 

Więcej

bianka nascimento

beefcake hunter