Data publikacji:

Dieta raw food – sposób na oczyszczenie organizmu

Autor: Sylwia Stwora

Zależy Ci na oczyszczeniu organizmu, przyspieszeniu przemiany materii, polepszeniu kondycji skóry i pozbyciu się nadwagi? Odpowiedzią na taki zestaw potrzeb może być dieta raw food, czyli żywienie oparte na surowym jedzeniu.

Dieta raw food znana też jako witarianizm lub dieta surowa to jedna z najradykalniejszych odmian weganizmu. Jej bazą jest nieprzetworzona, dojrzała, świeża żywność, czyli mówiąc najprościej surowe warzywa i owoce (w tym soki, koktajle i musy), kiełki, nasiona, orzechy, suszone owoce, algi lub jedzenie podgrzane do temperatury nie wyższej niż 42 stopni Celsjusza. To pozwala zachować naturalne enzymy, witaminy, mikroelementy i białka w pożywieniu. Raw food jest stylem życia, w którym nie ma miejsca dla dań smażonych, gotowanych, pieczonych czy poddawanych jakiejkolwiek innej formie obróbki termicznej, a także mięsa, ryb, owoców morza oraz produktów odzwierzęcych, czyli nabiału i jajek. W zamian można poddawać produkty suszeniu, namaczaniu, kiszeniu czy fermentowaniu.

Pamiętaj, aby na dietę raw food przechodzić stopniowo. Jeśli nagle z dnia na dzień zrezygnujesz z przetworzonej żywności, dla organizmu może to być zbyt duży szok. Zaczniesz źle czuć się, nie będziesz miała energii do działania, a brak odpowiedniej ilości składników odżywczych w ciągu dnia może zaowocować problemami zdrowotnymi, np. niedowagą czy anemią. Stopniowo eliminuj kolejne „zakazane” produkty. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie przerzucić się na surowe jedzenie, wypróbuj mniej radykalną wersję diety. Niech 70 proc. codziennego menu będzie zgodne z raw food, a 30 proc. opiera się o tradycyjny sposób żywienia, w którym dominuje chudy nabiał i mięso oraz ryby.

сиалис купить в киеве аптека