Data publikacji:

Domowe mleko roślinne: cz. 3 - mleko sojowe

Autor: Paulina

Mleko sojowe to najpopularniejszy i najlepiej kojarzony z dietą bezmięsną napój roślinny. Zawiera wiele cennych składników, które matka natura dała nam w postaci wypełnionych ziarenkami strączków. Od dziś możesz tanim kosztem przygotować pożywny napój w zaciszu własnej kuchni. Szykuj butelki, bo będziesz miała co przelewać.

Mleko sojowe, podobnie jak inne tego typu napoje, cieszy się rosnącą popularnością. Nie dotyczy to wyłącznie osób przechodzących na diety bezmięsne. To smaczna i kusząca opcja dla alergików, którzy nie tolerują laktozy, a także całkiem atrakcyjny wariant dla wszystkich miłośników eksperymentów kulinarnych, stale poszukujących ciekawych smaków.

Oczywiście, bez problemu znajdziesz gotowe mleko sojowe w niemalże każdym sklepie stacjonarnym, nie wspominając o szerokim wachlarzu smaków i kompozycji dostępnych w sklepach internetowych. Tylko przygotowując napój samodzielnie, masz pełną kontrolę nad jego recepturą.

Pozostałe przepisy z serii znajdziesz TUTAJ.

Domowe mleko sojowe: przepis podstawowy

Składniki:

 • 400 g ziaren soi
 • ok. 3 l wody + woda do moczenia
 • słodzik lub miód (opcjonalnie)
 • Nasiona zalewamy bardzo zimną wodą i odstawiamy je do namoczenia na min. 12 godzin. Po ich upływie odlewamy wodę i bardzo dokładnie płuczemy ziarna. Następnie dzielimy je na dwie partie i każdą z nich mielimy z 2 szklankami wody - najlepszy do tego będzie blender kielichowy.

  W osobnym garnku gotujemy 2 l wody: gdy zacznie wrzeć, dolewamy masę sojową z obu przemiałów. Zmniejszamy płomień pod garnkiem. Gotujemy ostrożnie przez ok. 5-10 minut, uważając, żeby piana nie wykipiała. Odstawiamy do "uspokojenia" (piana musi opaść) i ponownie zagotowujemy.

  Powstałą masę sojową należy po zagotowaniu odcedzić. Pozostałość na sicie to okra. Fot. zdrowa-kuchnia-sowy.blogspot.com

  Mleko odcedzamy na sicie wyłożonym gęstą gazą. Ze zgromadzonej na niej papki dokładnie odciskamy pozostały płyn. Mleko można dosłodzić do smaku.

  Gotowy napój przelewamy do szklanego naczynia i przechowujemy w lodówce od 3-7 dni.

  WSKAZÓWKA: nie wyrzucaj zawartości sita. Tzw. okra świetnie nadaje się jako baza do ciast, wegańskich kremów i serów.

  www.biceps-ua.com/shpanskaya-mushka.html

  у нас biceps-ua.com

  купить семена конопли наложенным платежом