Data publikacji:

Erytrol - co to takiego?

Autor: Paulina

Obecnie nie jest jeszcze tak popularny, jak na przykład cukier brzozowy czy stewia, ale jest równie skutecznym sojusznikiem w walce z nadwagą i niezdrowym stylem życia. Mowa o erytrolu, który efektywnie zastąpi cukier w naszej diecie.

Sami wiemy, jak trudno zrezygnować z cukru. W starciu ze słodkim smakiem sacharozy nie pomaga nawet wiedza o konsekwencjach spożywania białych kryształków. Na co dzień staramy się znaleźć zamiennik, który zaspokoi nasz głód na słodycz. Teoretycznie nie jest to trudne - wystarczy spojrzeć na listę substancji słodzących, które znajdziemy na sklepowych półkach. Najczęściej wymieniane stewia i ksylitol mają obecnie dość mocnego konkurenta. Jest nim erytrol. Co to takiego?

Czym jest erytrol?

Erytrol (in. erytrytol) to substancja należąca do grupy polioli (alkoholi polihydroksylowych). W Europie został dopuszczony do użytku w 2006 roku. W dodatku badania pokazują, że może mieć nawet lepszy wpływ na zdrowie od przyjętego u nas ksylitolu. Erytrol naturalnie występuje np. w owocach (melonach, gruszkach, winogronach). Uzyskuje się go w procesie fermentacji. Wyglądem i smakiem przypomina biały cukier (jest mniej słodki), jednakże wyróżniają go zdrowotne właściwości. Może być stosowany przez diabetyków i osoby nietolerujące fruktozy. Dodatkowo erytrytol dodawany jest często do innych słodzików (np. z aspartamem) – aby polepszyć ich smak i właściwości.

Słodzone erytrytolem słodycze i wypieki nie tracą swoich właściwości smakowych. Dzięki temu możemy częściej pozwolić sobie na deser.

Zalety erytrolu

Erytrol nie jest rozkładany w naszym organizmie, dlatego wydalamy go wraz z moczem, w niezmienionej formie. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie nabawimy się np. rozwolnienia czy wzdęć. A takie problemy mogą mieć miejsce w przypadku stosowania niektórych substancji słodzących (m.in. przedawkowania ksylitolu).

Jego niewątpliwym atutem jest to, że nie ma wpływu na wzrostu glukozy we krwi, a co za tym idzie – na poziom insuliny. Indeks glikemiczny substancji wynosi 0.

Niska zawartość kaloryczna (1 g erytrolu = 0,2-0,4 kcal) czyni z niego bezpieczny dodatek do dań dla osób na diecie odchudzającej czy stosujących specjalne zalecenia żywieniowe. Erytrytol dzięki swoim właściwościom chroni nasz organizm przed rozwojem komórek nowotworowych, a także przed starzeniem się. Istotna jest także jego zdolność do przeciwdziałania próchnicy, wynikającej z zatrzymywania procesu fermentacji cukrów w jamie ustnej.

Zastosowanie erytrolu

Wspomnieliśmy już, że erytrytol można stosować jako zamiennik tradycyjnego cukru. Ale nie tylko! Jest to substancja, która równie dobrze sprawdza się jako wzmacniacz aromatu, dodatek zapobiegający zmianom smaku i konsystencji produktów spożywczych. Zastępuje także glicerynę w przemyśle kosmetycznym (konserwuje, zabezpieczając przez zepsuciem).

Warto zaopatrzyć się w erytrytol – bez wątpienia może zostać stałą pozycją na twojej liście zakupów.

http://danabol-in.com

https://steroid.in.ua

http://pharmacy24.com.ua