Data publikacji:

Fakty i mity o diecie Dukana

Autor: Sylwia Stwora

Stosowaniu diety wysokobiałkowej towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, a nadmiar białka sprzyja zakwaszeniu organizmu, a przez to zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek. Jakie inne fakty i mity krążą o diecie Dukana?

Najważniejszym założeniem diety autorstwa francuskiego lekarza Pierre’a Dukana jest maksymalne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów i tłuszczy na rzecz białka. W pierwszej z czterech faz, tzw. uderzeniowej, jadłospis składa się wyłącznie z m.in. chudego mięsa i mleka oraz jego przetworów, ryb czy jajek. To sprzyja ketozie, czyli zakwaszeniu organizmu. Nadmiar ketonów to dodatkowa praca dla nerek, które muszą mocno się natrudzić, aby wydalić szkodliwe substancje, dlatego niezbędne jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia nerek, a także wątroby.

Faktem jest, że brak odpowiedniego bilansu składników odżywczych może przełożyć się na problemy z koncentracją i pamięcią, a także powodować rozdrażnienie i spadek energii. Dodatkowo niedobór witamin i składników mineralnych znajdzie odzwierciedlenie w gorszej kondycji skóry, włosów i paznokci.

Mitem jest natomiast przekonanie, że nagły spadek wagi to pochodna redukcji tkanki tłuszczowej. Tak naprawdę szybki ubytek kilogramów wiąże się ze zmniejszeniem ilości wody nagromadzonej w organizmie. Dopiero na dalszych etapach i po przyspieszeniu metabolizmu faktycznie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jednak w pewnym momencie tempo przemiany materii się stabilizuje, a w efekcie przestajemy chudnąć.

Nieprawdą jest również, że sposób żywienia opracowany przez francuskiego lekarza nie wiąże się z efektem jo-jo. Jeśli po zakończeniu ostatniej fazy diety, czyli tzw. stabilizacji, wrócimy do starych nawyków żywieniowych, przybranie na wadze jest naturalną konsekwencją. Dieta Dukana nie uczy nas także zasad prawidłowego odżywiania. Jej program nie dostarcza zbilansowanych ilości wszystkich składników żywieniowych, a dodatkowo mamy możliwość picia napojów gazowanych, m.in. Coca Coli Zero.

посмотреть biceps-ua.com

steroid-pharm.com/

http://steroid-pharm.com