Data publikacji:

Jestem fit i czytam etykiety! Część 2

Autor: Paulina

Jak interpretować informacje w tabeli składników odżywczych, o czym poinformują Ci kalorie i jakie pułapki czyhają na mięsożerców? Przedstawiamy kolejną odsłonę naszego poradnika, jak czytać etykiety. Część 2.

Więcej

Pierwszą część artykułu znajdziesz TUTAJ.

1. Białko, węglowodany, tłuszcze

Kaloryczność jest ważna, ale do zbilansowanej i przemyślanej diety ważniejsze są mikroskładniki. Zwróć uwagę na ilość w 100 gramach. Uważaj na tłuszcze i węglowodany!

Węglowodany: wartość może być podawana sumarycznie (ile jest ich w sumie) bądź szczegółowo z zapisem w tym cukry. Pierwszy zapis uniemożliwia nam zweryfikowanie ilości substancji słodzącej (cukru), drugi doprecyzowuje informację.

Wskazówka: produkty bez tłuszczu mają mniej kalorii, ale w procesie odtłuszczania tracą swoje walory smakowe. Przez to producent musi dodać więcej cukru. Lepiej wybrać produkt z regularną lub minimalnie mniejszą zawartością tłuszczu, niż sięgać po nabite cukrami prostymi przekąski.

Tłuszcze: sprawdzaj stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych. (Więcej o tłuszczach przeczytasz tu i tu).

2. Kalorie

Warto zwrócić uwagę na kaloryczność produktów, nawet jeśli nie liczysz ich na co dzień. Wysoka kaloryczność może być sygnałem, że produkt zawiera większe ilości substancji, których powinnaś unikać. Dlaczego mały batonik musli ma tak dużo kalorii? Jednocześnie pamiętaj, że kaloria kalorii nierówna.

Więcej

3. MOM

Mięso Oddzielane Mechaniczne to bardzo nieapetyczny dodatek, którego zdecydowanie powinnaś unikać. Masa mięsno-tłuszczowa zostaje oddzielona od większych kości za pomocą maszyny, która przeciska przez sito to, co zostaje po pierwszym etapie oddzielania i porcjowania mięsa. Możesz zatem domyślić się, że są to odpadki mięsa, tłuszczu i chrząstek, z którymi pracownicy masarni nie mogli już sobie poradzić. Osobom, którym zależy na wysokiej jakości mięsa, odradzamy kupowanie produktów z MOM.

4. Dodatki w wędlinach

Ładna szynka z kurczaka może być ładna tylko na zewnątrz. Sprawdź ile mięsa jest w mięsie. Jeżeli w swojej wędlinie oprócz mięsa i przypraw znajdziesz m.in. wodę i skrobię, to lepiej, żeby wylądowała ona z powrotem na sklepowej półce, nie w Twoim żołądku.

Mniejsze i większe oszustwa producentów

Wiele informacji na etykiecie to zwykłe chwyty marketingowe. Bazują na niewiedzy i nieuwadze konsumentów. Oto kilka z nich:

  • produkt niskokaloryczny: czyli taki, który w porcji zawiera mniej niż 40 kcal, ale wielkość tej porcji może być różna. Sprawdź, czy Twoja przekąska nie jest niskokaloryczna tylko w 1/5 batonika.
  • bez cukru: w domyśle dodatku białego cukru; coś jednak sprawia, że napój ma przyjemny, słodki smak. Zweryfikuj rodzaj substancji słodzącej.
  • fitlight: niska kaloryczność nie jest jednoznaczna ze zdrowym składem (Dowiedz się więcej na temat produktów light.)
  • produkt beztłuszczowy0% tłuszczu: niższa kaloryczność i brak tłuszczu kosztem większej zawartości węglowodanów
  • bez konserwantów: w przypadku niektórych produktów to masło maślane, bo nie wszystkie można utrwalać konserwantami (np. jogurty)
  • bez cholesterolu: największa pułapka produktów roślinnych. O ile nie jest to miks (!) masła i margaryny, o tyle nie uświadczysz go w większości tłuszczów roślinnych (nienasyconych)
  • 100% soku: większość soków powstaje z koncentratu rozrobionego z wodą, więc niewiele ma to wspólnego ze stuprocentowym sokiem.
  • вимакс

    подробнее biceps-ua.com