Data publikacji:

Galerianki i Bejbi Blues. Czy tak wygląda seks nastolatków?

Autor: Marcin Szewczyk

Wulgarne, traktujące seks jak zabawę, przedmiotowo traktujące swoich partnerów. Taki obraz polskiej młodzieży wypływa z rodzimych filmów. Czy rzeczywiście seks polskich nastolatków tak wygląda?

Według światowego raportu Durexa, przeciętna Polka traci cnotę w wieku około 19 lat -  rok później niż ich koleżanki w Europie. Dwa lata wcześniej swój pierwszy raz mają za sobą Niemki, Brytyjki, Norweżki i Czeszki. Najpóźniej współżyć zaczynają Turczynki - średni wiek to 20,5 roku. Wielu seksuologów uznaje jednak te dane za mało wiarygodne – wiele młodych Polek zataja swój prawdziwy wiek inicjacji seksualnej. Z raportu prof. Zbigniew Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011" wynika, że w wieku 15-17 lat rozpoczyna współżycie 15,5 proc. chłopców oraz 15,6 proc. dziewcząt. W wieku 18-24 lat „pierwszy raz” miało za sobą 17,3 proc. mężczyzn i 14,4 proc. kobiet.

Na ciągłe obniżanie wieku inicjacji wpływa wiele czynników. Na głównego winowajcę wyrastają media, w których 18-letnie dziewice przestawiane są jako anomalie i są obiektem drwin rówieśników.

Nastoletnie mamy

Bohaterką filmu „Bejbi Blues” Kasi Rosłaniec jest 17-letnia mama. Ciąże wśród nastolatek nie są niestety rzadkością. W 2008 roku co dwudzieste urodzone dziecko miało matkę, która nie skończyła jeszcze 19 lat. Takiego stanu rzeczy prof. Izdebski dopatruje się w tym, że rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksie. - W Polsce temat seksu nadal jest tematem tabu. Także „młodociani dziadkowie”, którym rodzicielstwo ich nastoletnich dzieci skomplikowało młodość, stwierdzają, że nikt z nimi nie rozmawiał o seksie, a mimo to większość z nich powiela te same błędy wychowawcze. Nie rozmawiają ze swoimi dziećmi na tematy dorastania czy rozpoczęcia współżycia – zauważył w jednym z wywiadów.

Wizyta w agencji towarzyskiej na urodziny

Coraz więcej nastolatków korzysta też z agencji towarzyskich. Z cytowanego raportu wynika, że w wieku 15-17 lat aż 20 proc. chłopców ma za sobą płatny seks, a wieku 18-24 lat – 16 proc. - Moim zdaniem, powodem tego jest nowa moda na płatny seks wśród młodzieży, którzy w prezencie na 16 urodziny fundują sobie wizytę w agencji towarzyskiej – powiedział prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Rozmawiać z dziećmi

Jak więc ustrzec dzieci przez  ryzykowanymi zachowaniami seksualnymi? Większość ekspertów jest zgodna – nie można bać się z nimi rozmawiać „na te tematy”. - Potrzeba edukacji nt. odpowiedzialnych zachowań seksualnych jest wielka. To pośrednio świadczy o konieczności wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół. Jak wynika z badań, również rodzice nie powinni bać się rozmawiać z dziećmi na te tematy; nie powinni ukrywać swojej wiedzy przed dziećmi, ale próbować odpowiadać na pytania młodych i pomóc im wejść w tak ważny etap jakim jest rozpoczęcie współżycia seksualnego. Rozmowy te nie są łatwe, ale warto i trzeba je przeprowadzać – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

farm-pump-ua.com

таблетки сиалис цена

Dapoxetine 30 mg en ligne