Data publikacji:

Gotowanie na parze – o czym warto wiedzieć?

Autor: Sylwia Stwora

Chcesz odchudzić swoje menu? W nawyk powinno wejść Ci gotowanie na parze, zwłaszcza jeśli chcesz schudnąć lub utrzymać sylwetkę w ryzach. W ten sposób nie tylko zachowasz wiele cennych składników i minerałów znajdujących się w przygotowanych produktach, ale również zaoszczędzisz czas na przyrządzanie posiłków.

Gotowanie produktów w wodzie pozbawia je 40-50 proc. składników odżywczych, witamin i minerałów, podobnie jak smażenie na tłuszczu, które dodatkowo znacząco zwiększa kaloryczność przygotowywanych potraw. Przyrządzając jedzenie na parze nie tylko zachowujesz całą gamę cennych składników i zaoszczędzasz kalorie.

Ten sposób obróbki termicznej zwiększa siły witalne, polepsza samopoczucie, a przede wszystkim pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką. Gotowanie na parze sprawia, że dania są lekkostrawne, aromatyczne, soczyste oraz zachowują naturalny kolor.

Na parze możesz przyrządzić niemal wszystko, od warzyw i owoców przez ryż, kasze i makarony po jajka, mięso (zwłaszcza chudy drób), ryby i owoce morza. W ten sposób zrobisz jajecznicę, omlet, mięsne pulpety, lasagne, gołąbki, zupę, a nawet pudding.

Aby gotować na parze, niekoniecznie musisz posiadać parowar. Wystarczy Ci metalowy, bambusowy czy wiklinowy koszyk lub metalowa, dziurkowana wkładka oraz garnek i szczelna pokrywka. Możesz też użyć sitka lub woka.

Do naczynia nalej 2-3 cm wody i doprowadź do wrzenia, następnie włóż specjalną wkładkę, tak aby jej dno nie zamaczało się w wodzie. Ułóż na niej składniki przygotowywanej potrawy i szczelnie przykryj pokrywką. Jeśli woda zanadto wyparuje, dolej nieco wrzątku. Aby nadać daniu odpowiedniego aromatu możesz do wody wrzucić kostkę rosołową lub świeże albo suszone zioła. Nimi możesz też posypać same składniki.

W przypadku ryb najlepiej gotuj je w formie filetów i skrapiaj je sokiem ze świeżej cytryny, a mięso podziel na mniejsze kawałki. Nie używaj soli. Gotując w parowarze, zwróć uwagę, aby produkty wymagające dłuższego czasu obróbki znalazły się w najniższym pojemniku.

Tadalafil

виагра для мужчин

http://farm-pump-ua.com/anapolon.html