Data publikacji:

Wąkrota azjatycka: indyjski sekret zdrowia i urody

Autor: Joanna Stanuch

Zastanawiasz się, czy istnieje roślina, która może zagwarantować ochronę przed nowotworami, cukrzycą, a jednocześnie zmniejszyć widoczność blizn? Odpowiadam: jak najbardziej. Wąkrota azjatycka, znana również jako gotu kola, stanowi dla ludów wchodu sposób na zdrowie od całych wieków. Dowiedz się, jakie korzyści z jej stosowania możesz odnieść.

Wąkrota azjatycka. Czym jest?

Gotu kola, czyli inaczej wąkrota azjatycka to roślina, której walory doceniono już na całym świecie. Szczególnie często wykorzystywana jest w Ajurwedzie. Nazwa zwyczajowa wąkroty wskazuje wyraźnie na jej wygląd („gotu” – liść, „kola” – kielich).

Gotu kola, a wpływ na układ nerwowy

Wąkrota azjatycka jest szczególnie doceniana ze względu na wpływ na układ nerwowy. Doskonale wspomaga pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. W odróżnieniu od wielu innych suplementów diety, środki zawierające wąkrotę azjatycką mają działanie poparte naukowymi badaniami.

Zbawienny wpływ na układ nerwowy człowieka opiera się o wyzwalanie czynnika pochodzenia mózgowego – BDNF, który pobudza tworzenie całkiem nowych komórek neuronu – co poprawia przepływ informacji między komórkami mózgowymi.

Wąkrota azjatycka chroni mózg człowieka przed działaniem wolnych rodników co sprawia, że ten będzie mniej podatny na choroby wieku starczego, takie jak na przykład Alzheimer. Dowiedziono również, że gotu kola może być z powodzeniem stosowana jako element terapii przeciwdepresyjnej.

Na stres – gotu kola

Szukasz środka na skołatane nerwy, lecz nie chcesz sięgać po leki lub suplementy wątpliwej skuteczności? Wypróbuj działanie wąkroty azjatyckiej. Badania przeprowadzone na myszach dowiodły, że ta roślina wykazuje działanie podobne do słabych środków uspokajających. Pozwala się wyciszyć, szybciej zasnąć oraz zmniejszyć podatność na stres i lęk.

Wąkrota, a układ pokarmowy

To nie koniec zaskakujących atutów wąkroty azjatyckiej. Poza doskonałym wpływem na układ nerwowy, zauważa się jej pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy, nawet w przypadku poważnych schorzeń.

Gotu kola jest bogata w azjatykozyd – składnik, który znajduje zastosowanie m. in. w leczeniu wrzodów żołądka. Wąkrota pomoże ci również w razie niestrawności, zatrucia pokarmowego, skurczach i bólach brzucha.

Gotu kola na problemy z krążeniem

Czas przyjrzeć się działaniu wąkroty na układ krążenia. Czy wiesz, że gotu kola zapobiega groźnym dla zdrowia i życia zastojom żylnym? Dodatkowo, reguluje ciśnienie krwi, uelastycznia naczynia krwionośne (dzięki wspomaganiu syntezy kolagenu), a ponadto chroni wnętrza żył oraz tętnic.

Gotu kola na odchudzanie

Czy wiesz, że wąkrota azjatycka wspomaga metabolizm, a co za tym idzie, może być cennym wsparciem podczas odchudzania? Najczęściej polecanym sposobem stosowania wąkroty w tym celu jest przyjmowanie kropel, które rozpuszcza się w wodzie. To zdrowy i bezpieczny sposób na spalanie zbędnych kilogramów.

Zastosowanie gotu kola w pielęgnacji

Zdrowie to jedno, lecz wąkrota azjatycka może pomóc ci również w dbałości o twój wygląd. W Ajurwedzie jest ona powszechnie stosowana jako środek zmniejszający widoczność blizn (głównie poprzez stosowanie okładów). Ponadto, widocznie przyspiesza proces gojenia się ran, zmniejsza trądzik, działa przeciwzapalnie.

Wyciąg z wąkroty azjatyckiej zdobywa również popularność jako sposób na pozbycie się typowo kobiecych problemów – cellulitu oraz rozstępów. Wąkrota coraz częściej staje się składnikiem kremów i balsamów, które mają na celu poprawienie jędrności i kolorytu skóry.

Odmładzająca wąkrota

Moc antyoksydantów zawartych w wąkrocie sprawia, że kosmetyki na niej bazujące mają również działanie przeciwstarzeniowe. W kosmetyce azjatyckiej, gotu kola od lat stosowana jest jako środek ujędrniający skórę, poprawiający jej koloryt i zmniejszający widoczność zmarszczek. Dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne sprawia, że poprawie ulega mikrokrążenie skórne. Efekt? Pełna blasku i zdrowego koloru skóra. Zdolność do pobudzania syntezy kolagenu i elastyny sprawia, że gotu kola doskonale wpływa na owal twarzy. Oczywiście – najlepiej sprawdzą się kosmetyki naturalne, oparte o tradycyjne receptury.

Gotu kola na włosy

Wąkrotę azjatycką możesz stosować również na włosy – w formie olejku. Warto wprowadzić go do codziennej, pielęgnacyjnej rutyny, jeśli chcesz je wzmocnić, nadać im blasku i elastyczności. Gotu kola wpływa dobroczynnie również na skórę głowy, zwalczając łupież i nadmierne wypadanie włosów.

Jak dawkować gotu kola?

W formie sproszkowanej, zaleca się stosowanie gotu kola 2 razy dziennie – rano i wieczorem w dawce 2g. Jeśli decydujesz się na nalewkę, optymalną ilością będzie od 5 do 10 ml dziennie. Decydując się na suplementy diety z wąkrotą, stosuj się ściśle zaleceń zawartych w ulotce producenta.

Stare, wschodnie sposoby na zdrowie stale są skuteczne i doceniane – gotu kola jest tego doskonałym przykładem. Jak widać, jej działanie jest naprawdę wielowymiarowe. Miałaś już z nią styczność? A może dopiero planujesz jej spróbować?

adulttorrent.org/details/hunk_channel_tr_ts007

виагра киев

камагра львов