Data publikacji:

Haluksy - objawy i metody leczenia

Autor: Natalia Ciszewska

Zaniedbane paznokcie poprawi kosmetyczka, odcisk na pięcie możesz usunąć sama za pomocą preparatów z apteki, ale z haluksami sprawa jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, co to są haluksy, jak je leczyć i czy da się im zapobiec.

 

Haluks – co to jest?

Haluks, nazywany także paluchem koślawym, to schorzenie, które polega na odchyleniu palucha w stronę drugiego palca. Na początku nie boli. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak, jednak z biegiem czasu, może stać bardziej zauważalny i boleć.

Zmiana położenia palucha względem drugiego palca powoduje także deformacje przedstopia, które staje się szerokie i zmianę ustawienia innych palców u stopy.

Przyczyny haluksów

Przyczyn palucha koślawego jest wiele i choć dużą rolę odgrywa nieodpowiednie obuwie, to jednak predyspozycje genetyczne są najważniejszą przyczyną choroby. Jeśli w rodzinie ktoś boryka się z tym problemem, prawdopodobne jest, że możesz schorzenie odziedziczyć.

Kobiety o wiele częściej od mężczyzn mają haluksy. Szacuje się, że prawie połowa kobiet ma ten problem. Wynika to z noszenia ciasnego obuwia na wysokim obcasie, które nie pozwala na fizjologiczne ustawienie stopy podczas chodzenia. Płaskostopie także sprzyja powstawaniu haluksów.

Ból – pierwszy objaw haluksów

Wystająca narośl w okolicy palucha nie martwi cię, póki nie zaczyna boleć. Może temu towarzyszyć stan zapalny torebek stawowych i obrzęk. Ograniczenie ruchomości palucha i ból stóp to pierwsze objawy, które wprawiają cię w niepokój. Z czasem ból może przenieść się na całe przedstopie, aż w końcu uniemożliwi normalne poruszanie się w obuwiu.

Zniekształceniu może ulec cała stopa, a co za tym idzie, zmienia się także chód – paluch staje się słaby, ciężar ciała jest rozkładany nierównomiernie na stopach, przez co mogą powstawać odciski. Mięśnie i więzadła w okolicy stóp stają się słabsze.

Haluksy – jaki lekarz pomoże?

Jeśli cierpisz na jakiekolwiek objawy bólowe w okolicy stóp, powinnaś się zapisać na wizytę do ortopedy lub podologa, czyli specjalisty od chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego.

Możesz to zrobić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale potrzebujesz skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego. Jeśli nie masz skierowania lub nie chcesz czekać na wizytę, możesz się także zapisać prywatnie. Koszt konsultacji to około 100-250 zł.

Intensywna kuracja regenerująca. Maska - krem do stóp - 9,59 zł

Haluksy – jak leczyć bez operacji?

Leczenie haluksów należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej zanim pojawi się ból. Zmniejszy to tempo pogłębiania się deformacji stóp. Chirurgiczne leczenie haluksów to ostateczność. Sprawdź, jakie są niechirurgiczne metody leczenia haluksów:

 • kliny międzypalcowe i separatory – Sprawdzają się w początkowej fazie choroby. Są wykonane z silikonowego, antyalergicznego tworzywa, które dopasowuje się do każdej stopy. Zakłada się je pomiędzy pierwszy i drugi paluch u stopy. Niektóre z nich mają dodatkowo osłonkę na wystający haluks. Kliny i separatory przywracają fizjologiczną postawę palców i zapobiegają pogłębianiu się zmian zwyrodnieniowych.

 • osłony na haluksy – Wykonane z miękkiego silikonu sprawiają, że dopasowują się do stopy. Można je nosić w obuwiu, dzięki czemu zmniejszają ból przy chodzeniu i przywracają prawidłowe ustawienie palców. Zazwyczaj pełnią także funkcję separatora.
 • plastry na haluksy – Elastyczne, lateksowe plastry przykleja się na zmienioną okolicę stóp. Amortyzują ucisk wywołany przez noszone obuwie, przez co zapobiegają pogłębianiu się zmian. Łagodzą ból i dyskomfort związany z deformacją stóp. Większość z nich jest wodoodporna, dzięki czemu możesz zdjąć buty i od razu wskoczyć w nich pod prysznic.

 • opaska na haluksy – Dopasowuje się do każdej stopy, dzięki czemu daje ulgę podczas noszenia obuwia.
 • skarpety na haluksy – Skarpety mają miękkie separatory, które zakłada się pomiędzy wszystkie palce u stóp. Stabilizuje to całą stopę i zmniejsza ból, który towarzyszy noszeniu obuwia.
 • ortezy korekcyjne – Stosuje się je w celu leczenia haluksów lub jako element rehabilitacji po operacji usunięcia haluksów. Orteza stabilizuje stopę, zapobiega dalszemu rozwojowi deformacji w stopie.
 • Aparat korygujący haluksy - dr Sapporo Bunito duo - 119 zł

  Zmianom zapalnym często towarzyszy ból. Wskazane może się okazać przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Pamiętaj jednak, że przewlekłe przyjmowanie leków powinno być skonsultowane z lekarzem.

  Haluksy – leczenie operacyjne

  Wskazaniem do operacji na haluksy jest przede wszystkim ból i dyskomfort, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i nie można go załagodzić środkami doraźnymi, np. za pomocą klinów.

  Operacja polega na przecięciu kości i ustabilizowaniu jej za pomocą śrub lub płytek. Każdy haluks należy jednak leczyć indywidualnie. Niektóre deformacje stóp wymagają dodatkowej interwencji chirurgicznej, np. osteotomii kości śródstopia. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. To, czy można od razu po operacji chodzić czy nie, zależy od metody zabiegu.

  Operacja haluksów może być przeprowadzona w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale konieczne jest uzyskanie skierowania od specjalisty. Operację można także przeprowadzić prywatnie, jednak jej koszt to około 3000-10000 zł, w zależności od stopnia deformacji stóp.

  Zadbaj o swoje stopy

  Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dbaj o swoje stopy każdego dnia. Masuj okolicę palców stóp każdego dnia wieczorem, dzięki czemu pobudzisz krążenie miejscowe. Możesz także stosować ćwiczenia wzmacniające stopy.

  Kup sobie buty idealne, czyli takie, które dopasowują się do kształtu stopy, nie uciskają w żadnym miejscu i jednocześnie stabilizują całą stopę, zapewniając jej fizjologiczną postawę. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie i postaw na buty wygodne i zdrowe dla twoich stóp, a nie tylko ładne.

  Jeśli masz płaskostopie, stosuj ćwiczenia i noś specjalne wkładki do butów na płaskostopie. Pamiętaj, że choroby stóp sprzyjają powstawaniu haluksów.

  http://pills24.com.ua

  http://pharmacy24.com.ua

  https://makc.kz