Data publikacji:

Hot joga – sposób na rozgrzanie organizmu w chłodne dni

Autor: Sylwia Stwora

Wraz z nadejściem chłodnej, jesiennej aury poszukujemy skutecznych sposobów na rozgrzanie zziębniętego ciała i podniesienie odporności organizmu. Odpowiedzią na potrzebę dostarczenia ciepła, a przy okazji także usunięcie zmęczenia i osiągnięcie wewnętrznej równowagi jest hot joga.

Gorąca odmiana jogi to pomysł, który zrodził się w głowie Bikrama Choundhury w latach 70. Pochodzący z Kalkuty nauczyciel jogi i założyciel Bikram Yoga jako 20-latek odniósł poważną kontuzję kolana podczas zawodów w podnoszeniu ciężarów. Lekarze nie dawali mu szans na powrót do normalnej sprawności ruchowej, a tym samym uprawiania sportu. Jednak Bikram nie poddał się, wyemigrował do Kalifornii, założył własne studio jogi i dzięki wiedzy na temat hatha jogi, którą uprawiał od 3 roku życia, nie tylko odzyskał pełną sprawność, ale także stał się ojcem nowego stylu, który pokochali Amerykanie.

Więcej

Hot joga to zajęcia odbywające się w pomieszczeniu, w którym temperatura dochodzi do 40 stopni C, a wilgotność powietrza wynosi 40-50 proc. W trakcie 90 minut uczestnicy przechodzą od 1 do 26 assana, powtarzając cały układ dwukrotnie według ściśle określonej kolejności. Podczas treningu przyjmuje się m.in. pozycję psa, wielbłąda, królika, drzewa czy kobry. Układ jest tak opracowany, aby zapewnić optymalną pracę całego organizmu. Dzięki gorącym warunkom ciało od wewnątrz ulega podgrzaniu, co sprawia, że jest ono bardziej rozciągliwe i elastyczne, a co za tym idzie łatwiejsze do kształtowania. Z kolei wysoka potliwość pozwala szybko pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn, wolnych rodników i innych niebezpiecznych substancji. Nieodzownym elementem hot jogi jest prawidłowe oddychanie, o którego kontrolowanie dbają ćwiczenia pranajama.

Hot joga nie tylko pozwoli oczyścić i uodpornić organizm, usprawnić pracę układu sercowo-krążeniowego oraz zwiększyć pojemność płuc. To świetny sposób na spalenie dużej ilości kalorii – nawet 1200 kcal w trakcie jednych zajęć (w zależności od wagi i wieku), redukcję stresu i poprawę funkcjonowania układu nerwowego.

https://babyforyou.org

препарат сиалис

виагра 200