Data publikacji:

Idea Slow food

Autor: Sylwia Stwora

Powstał jako manifest przeciw rosnącej popularności restauracji fast food i zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Slow food – na czym tak naprawdę polega filozofia zatrzymania się w codziennym pośpiechu oraz celebrowania każdego posiłku?

Historia powstania ruchu Slow food, czyli powolnego jedzenia sięga 1986 roku, kiedy to włoski architekt Carlo Petrini założy organizację non-profit mającą być opozycją dla wyrastających w Europie jak grzyby po deszczu barów szybkiej obsługi, oferujących niezdrowe, pełne sztucznych składników jedzenie. W Polsce Slow food ma dopiero 11-letnią historię (sięgającą 4 grudnia 2002 roku), a początki związane są z projektem „Oscypek”, dotyczącym legalnej sprzedaży tradycyjnego, polskiego sera produkowanego na Podhalu oraz jego promocji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Innymi produktami, które mogą znaleźć się na liście slow food są żur staropolski, chleby na zakwasie czy żywe niepasteryzowane piwo.

Główną ideą działania organizacji, która obrała sobie za cel „ochronę prawa do smaku” jest wspieranie lokalnych i regionalnych producentów tradycyjnej żywności oraz tradycyjnej kuchni, a także ochrona przed wyginięciem zagrożonych roślin i zwierząt. Celem Slow food jest również zmiana złych nawyków żywieniowych, związanych z pośpiechem i niezwracaniem uwagi na to, co i jak jemy, a tym samym zapobieganie konsekwencjom złej diety – otyłości, nadciśnieniu, cukrzycy, miażdżycy czy całej gamie schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Zgodnie z ideą Slow food każdy posiłek powinien mieć wyjątkową oprawę. Należy jeść w spokoju i skupieniu, odkrywać oraz delektować się aromatem i smakiem potraw. Takie podejście przełoży się na lepszy stan naszego zdrowia. Należy też sięgać po produkty naturalne, nieprzetworzone, bez konserwantów, uzyskiwane drogą dojrzewania, wyciskania, marynowania, duszenia czy wędzenia. Niedozwolone jest miksowanie, smażenie i wszelkie inne rodzaje zaawansowanej technologii produkcji żywności. W ten sposób dostarczymy organizmowi więcej cennych wartości odżywczych. Slow food to filozofia, która z talerza ma się przenieść na inne sfery życia.

https://farm-pump-ua.com/

farm-pump-ua.com/somatin-1-amp4-mo-somatin-14-iu.html

www.steroid-pharm.com/sustamed.html