Data publikacji:

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Autor: Sylwia Stwora

W naszym organizmie krążą dwa rodzaje cholesterolu – tzw. zły LDL oraz dobry HDL, które są niezbędne m.in. do budowania błon komórkowych. Gdy stężenie pierwszego przekroczy poziom korzystnego cholesterolu, zaczyna się on odkładać na ścianach naczyń krwionośnych utrudniając tym samym krążenie krwi. Przy zaniedbaniu i długotrwałym przekraczaniu górnego limitu, czyli 190 dl/ml krwi, nasze serce oraz zdrowie jest w niebezpieczeństwie.

Podstawą walki z wysokim poziomem cholesterolu jest zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim niezbędne jest ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości tłuszczów trans, a także tłuszczów zwierzęcych i pełnotłustego nabiału. W menu powinny jak najrzadziej pojawiać się tłuste sery żółte, czerwone mięso, wieprzowina, mięsa i wędliny wędzone, podroby, tłuste mleko i śmietana oraz żółtka jaj. Zamiast margaryny i masła należy stosować oleje roślinne, np. olej lniany, olej kokosowy czy oliwę z oliwek. Do minimum należy zredukować sięganie po fast foody oraz produkty z dużą ilością cukrów prostych, czyli słodycze, ciasta czy lody.

W obniżaniu stężenia cholesterolu pomocna będzie dieta bogata w ryby oraz mięso z drobiu, ale przygotowywane bez skóry. Ważne są także owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i makaron, kasze oraz brązowy ryż, czyli produkty będące cennym źródłem błonnika. Sprzymierzeńcami walki z cholesterolem są także orzechy, zwłaszcza włoskie i migdały oraz kiełki, imbir, czosnek, cebula i siemię lniane. Nie smaż, a grilluj i gotuj na parze. W ciągu dnia powinniśmy dostarczać organizmowi nie więcej niż 300 mg cholesterolu.

Wraz ze zmianą sposobu odżywiania w obniżaniu poziomu cholesterolu konieczne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Warto zadbać o to, aby w ciągu dnia poświęcić przynajmniej 30 minut na ruch. Systematyczny wysiłek fizyczny pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów, co ułatwi zredukowanie stężenia LDL, a także wpłynie pozytywnie na poziom ciśnienia krwi.

babyforyou.org

сиалис купить

виагра 200 мг