Data publikacji:

Jak przetrwać kolację wigilijną?

Autor: Paulina

Niebawem w mediach społecznościowych zaroi się od humorystycznych grafik i memów mówiących o tradycyjnym, ogólnospołecznym, narodowym przejedzeniu. Jeśli masz ambicję przetrwać święta bez zgag i niestrawności, to powinnaś zachować umiar już od samego początku, a więc od 24 grudnia! Jak pokonać pokusy? Podpowiadamy, jak przetrwać kolację wigilijną!

Polska jest jednym z krajów, w których hucznie obchodzi się wigilię Bożego Narodzenia. Punktem kulminacyjnym tego dnia jest oczywiście tradycyjna kolacja złożona z 12 potraw. Każdego roku szczycimy się suto zastawionymi stołami, 12 potrawami wigilijnymi i ogólnie efektami naszych kilkutygodniowych przygotowań. Statystyczny Polak potrafi wydać nawet ponad 600 zł na samo jedzenie! Nie trzeba jednak wyszukanych analiz rynkowych i rozbudowanych badań zachowań konsumenckich, żeby przewidzieć, że dla niektórych popuszczenie pasa będzie zwieńczeniem wieczornych atrakcji.

Przejedzenie - wróg sylwetki?

Mówi się, że jeden dzień folgowania swoim zachciankom nic nie zmieni. Nie zmienisz rozmiaru ubrań, zjadając kawałek ciasta więcej. Poza tym cheat meal ma podobno służyć naszemu zdrowiu, a nie mu szkodzić. Przejedzenie to jednak nie oszukany posiłek, a poważne wykroczenie przeciwko naszemu zdrowiu. Tak duża nadwyżka pożywienia musi nam się odbić czkawką - nie obędzie się bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Skutki przejedzenia:

 • niestrawność
 • mdłości
 • wzdęcia i zaparcia
 • zatrucia
 • senność
 • uczucie cieżkości
 • zgagi
 • ból brzucha
 • rozregulowanie procesów metabolicznych
 • rozciągnięcie ścian żołądka.
 • Organizm nie może zużyć nadwyżki kalorycznej, więc zachowują ją na później, magazynując ją pod postacią tkanki tłuszczowej. Dochodzi do powstania nowych komórek tłuszczowych. Teraz tego jeszcze nie zauważysz, ale każde kolejne odstępstwo będzie skutkowało namnożeniem rezerw nielubianych boczków.

  Jak przetrwać wigilię?

  Oto kilka wskazówek, z którymi łatwiej pokonasz atak łakomstwa i unikniesz przejedzenia.

  1. Nie unikaj jedzenia w ciągu dnia

  Powszechną praktyką jest głodzenie się w dzień wigilii. Przez cały dzień utrzymujemy postną dietę, żeby zrobić miejsce na kolację. BŁĄD! Gdy usiądziesz wygłodniała do stołu, to twoje ręce automatycznie zrobią to, o co od kilkunastu godzin błagał twój żołądek. Rzucisz się na jedzenie i najpewniej stracisz umiar. W dzień wigilii możesz zmniejszyć objętość posiłków, ale nie rezygnuj całkowicie z jedzenia.

  2. Nakładaj mniejsze porcje

  Ciasto cioci Marty, sałatka babci Józi, barszcz, rybka: tradycja 12 potraw wigilijnych jest bardzo smaczna i mało kto zrezygnuje ze spróbowania większości dań wyłożonych na odświętnych półmiskach i paterach. Co gorsza, w niektórych domach panuje wręcz przymus zjedzenia choćby odrobinki każdej potrawy. Jedząc standardowe porcje, podołasz najwyżej 1-2 propozycjom. Przy trzeciej już tak łatwo nie pójdzie. Nakładaj na talerz mniej jedzenia, do degustacji. Uwierz, przy 12. potrawie będziesz najedzona za wszystkie czasy.

  3. Nie pij do posiłku słodkiego i gazowanego

  Gazowany napój lub sok nie pomogą ci ugasić pragnienia, więc będziesz pić jeszcze więcej, rozpychając tym samym żołądek. Najlepiej zrezygnuj z popijania w trakcie jedzenia, a jeśli już musisz wychylić łyk - sięgnij po wodę, gorzką herbatę (warto przygotować miętę) lub kompot z suszu.

  4. Nie rezygnuj z kompotu

  Kompot z suszu, choć nie przepada za nim bardzo dużo osób, nie bez powodu trafił na wigilijne stoły. Nasi przodkowie dołączyli go do jadłospisu ze względu na jego korzystny wpływ na układ trawienny. Więcej o kompocie z suszonych owoców przeczytasz TUTAJ.

  5. Rób przerwy

  Nie rozpędzaj się: zanim twój mózg rozpozna nasycenie, ty zdążysz pochłonąć dużo więcej jedzenia niż potrzebujesz Po każdym daniu zrób kilkanaście minut przerwy. Odetchniesz i będziesz mieć czas na zastanowienie się, co robić dalej.

  6. Uważaj na procenty

  Powszechnie spotykanym zwyczajem w polskich domach, jest serwowanie napojów alkoholowych do wigilijnej kolacji. Osoby pełnoletnie powinny z rozwagą raczyć się alkoholem. Pierwsza zasada: nie mieszaj. Druga: najlepiej unikaj. Możesz pozwolić sobie na łyk mocniejszego digestifu na lepsze trawienie, ale dopiero na koniec posiłku.

  7. Idź na spacer

  Nie krępuj się odejść od stołu. Krótki spacer przyniesie ulgę po jedzeniu i zapobiegnie senności. Zaproś również resztę gości do towarzystwa - możecie wspólnie obejrzeć świąteczną iluminację domów i ulic. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

  BONUS: dla organizatorów

  Jeśli w tym roku urządzasz wigilię u siebie w domu, to możesz odchudzić niektóre dania. To bardzo proste! Nie musisz się obawiać pogorszenia smaku. Lżejsza wersja dań to spokojniejszy żołądek. Na naszym blogu znajdziesz serię "12 potraw wigilijnych", w której podpowiadamy, jak sprawić, żeby nasze ulubione przysmaki były jeszcze zdrowsze! Znajdziecie ją TUTAJ.

  Poznaj więcej domowych sposobów - poznaj ofertę książek z zakresu ziołolecznictwa. Kliknij TUTAJ.

  сиалис купить киев

  https://pharmacy24.com.ua

  коттеджный поселок