Data publikacji:

Jak się nie dać grypie?

Autor: Ola Sztobryn

Wysoka gorączka, dreszcze, łamanie w kościach, aż w końcu ból gardła i katar... z każdym rokiem, wraz z nadejściem sezonu grypowego, zadajemy sobie pytanie: jak nie zachorować? Istnieje wiele sposobów na skuteczne przeciwdziałanie grypie. Nie jest to takie trudne!

Grypa, czyli choroba, która lubi zimno

Na grypę chorujemy najczęściej między wrześniem a kwietniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Chorobie sprzyjają znaczne zmiany temperatur w ciągu doby, a także przysłowiowa „plucha za oknem”, czyli deszcz i chłodny wiatr. Chorobę wywołują przenoszone drogą kropelkową wirusy, które wnikają do dróg oddechowych, gdzie następnie rozmnażają się i uszkadzają komórki. W przeciągu 48 godzin od momentu zakażenia, zaczynamy czuć się źle, pojawiają się pierwsze objawy grypy: wysoka gorączka, ostry ból głowy oraz „łamanie w kościach”, czyli bóle kostno-stawowe. Na skutek infekcji pojawia się także katar i ból gardła oraz kaszel. Wówczas chory powinien pozostać w łóżku przez kolejne kilka dni. Jednak wiele osób lekceważy grypę i w pośpiechu wraca do swoich codziennych obowiązków. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić do groźnych powikłań: zapalenia ucha środkowego, płuc i oskrzeli, a nawet mięśnia sercowego. Dlatego nie warto ryzykować i o grypie, a właściwe o tym, jak jej zabiec, pomyśleć zawczasu.

Jak zapobiegać grypie?

Zacznijmy od kilku prostych zasad. Po pierwsze, bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Ma nam zapewniać, że nie przemarzniemy, a nasz organizm się nie wychłodzi. Przy czym nie należy się przegrzewać, dlatego zalecany jest ubiór na tzw. „cebulkę” - kilka warstw ubrań pozwoli na zdjęcie jednej z nich, kiedy jest zbyt ciepło, a gdy poczujemy zimno, na ponowne założenie zdjętego swetra lub bluzy. Jesienna i zimowa pogoda bywa nieprzewidywalna dlatego, kiedy zmokniemy lub przemarzniemy, po powrocie do domu warto schować się pod koc i wypić gorącą herbatę lub wziąć ciepłą kąpiel. Należy także pamiętać o dokładnym myciu rąk, także przestrzeni między palcami. W przeciwdziałaniu chorobie ważna jest witamina C, która zażywana w okresie jesienno-zimowym, skutecznie wzmocni naszą odporność. Profilaktyką w przypadku grypy są też coraz popularniejsze szczepionki, po ich podaniu komórki naszego organizmu szybciej rozpoznają groźne wirusy i skuteczniej je zwalczają. Jednak przed podjęciem takiej decyzji należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Szczepienia powinny odbywać się między sierpniem, a listopadem.

Grypa jest bardzo wyczerpującą chorobą, o groźnych powikłaniach, dlatego nie dajmy się jej położyć do łóżka i pamiętajmy o tych kilku prostych wskazówkach.

https://pharmacy24.com.ua

можно ли купить дапоксетин в аптеке

Лечение рака желудка