Data publikacji:

Jak wspomagać swój organizm podczas treningu?

Autor: Marcin Szewczyk

Żadna tabletka czy wspomagacz w magiczny sposób nie spali za nas tłuszczu ani nie zbuduje same z siebie dobrej formy. Jednak odpowiednie odżywki i suplementy diety pomogą nam w efektywniejszym korzystaniu z dobrodziejstw treningu.

Dieta

Do skutecznego treningu niezbędna jest urozmaicona i dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych dieta.  Zapewni nam ona stały dopływ energii i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczący muszą zadbać o to, by w ich jadłospisie nie zabrakło białka (jego brak może doprowadzić do utraty masy mięśniowej podczas bardziej intensywnych treningów), tłuszczy (ale tych nienasyconych zawartych w olejach roślinnych i miękkich margarynach. Tłuszcze zwierzęce, których źródłem są między innymi: masło, śmietana, tłuste mięsa i sery, powinniśmy ograniczyć do minimum), węglowodanów (muszą to być jednak węglowodany wysokiej jakości – np. pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, musli, owoce i warzywa, a nie słodycze), witamin i składników mineralnych (regularnie ćwiczący muszą przede wszystkim dbać o odpowiedni poziom potasu, magnezu, witamin C i B2). Posiłki powinniśmy spożywać zgodnie z zasadą często, a mało – 5 razy dziennie, ale nie zbyt obficie.

Suplementy diety

Suplementy diety dla sportowców są legalne i dostępne w aptece bez recepty. Aktywnie ćwiczący najczęściej stosują synefrynę (mającą działanie podobne do kofeiny; pobudza organizm i przyspiesza metabolizm), tabletki zawierające chrom (spalacze tłuszczu). Chrom lepiej jednak przyjmować, jedząc owoce morza, kasze albo szpargi. Suplementy diety z tym składnikiem są mniej niebezpieczne i mogą wywołać efekty uboczne.

Więcej

Odżywki

Stosowane głównie przez panów, bo wspomagają rozbudowę mięśni. Najpopularniejsza jest kreatyna (najczęściej podawana w formie rozpuszczonego w wodzie proszku), która nadużywana może jednak wywoływać szereg skutków ubocznych. Budulca do rozbudowywania masy mięśniowej podczas treningu dostarczają również odżywki proteinowe i glutaminowe.

Napoje izotoniczne

Uzupełniają poziom elektrolitów, które tracimy podczas intensywnego treningu wraz z potem. Są one jednak źródłem sporej liczby kalorii, uważać więc powinny na nie osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Więcej

Woda mineralna

Podczas treningu powinniśmy systematycznie wypijać małe porcje napoju. Najlepsza jest woda średnio zmineralizowana, dostarczająca organizmowi sod, którego rezerwy najbardziej kurczą się podczas treningu. Pijmy co 20-30 minut, nie za duże porcje, tak aby podczas treningu nie dopuszczać do pojawienia się odczucia pragnienia.

steroid-pharm.com/

У нашей организации нужный web-сайт про направление Сиалис 60 мг www.pharmacy24.com.ua
www.topobzor.info