Data publikacji:

Jak wybrać rower szosowy?

Autor: Sylwia Stwora

Jak dobrać rower szosowy?

Kolarzówka to sprzęt dla osób, które chcą na rowerze rozwijać zawrotne prędkości, ale niekoniecznie dbają o komfort jazdy. Jeśli jeszcze nie do końca jesteś przekonany co do zakupu szosy, zastanów się raz jeszcze jaki rower wybrać. Osoby z zacięciem kolarskim, które zdecydują się kupić rower szosowy muszą zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Rower szosowy przeznaczony jest do jazdy po drodze asfaltowej oraz twardych, równych i gładkich nawierzchniach. Próba przemierzania nim leśnych ścieżek, pobocznych tras czy górskich przełęczy może zostać okupiona kontuzją. Kolarzówka, pozbawiona amortyzatorów, świateł, bagażników oraz błotników, nie jest też typem roweru rekreacyjnego.

Jaki rower szosowy dla amatora?

Przy wyborze modelu szosowego należy zwrócić uwagę na jego wagę, im jest on lżejszy tym lepiej. Zgodnie z normami UCI (Międzynarodowa Federacja Kolarska), profesjonalna kolarka używana w czasie wyścigów powinna ważyć co najmniej 6,8 kg.

Ten typ roweru ma charakterystyczną zwartą i krótką ramę, która może mieć budowę klasyczną lub opadającą. Przy doborze modelu z pierwszą wersją ramy należy pomnożyć długość nogi (w cm) przez 0,67, przy modelu slopingowym pierwszy parametr trzeba pomnożyć przez 0,58. 

Profesjonaliści powinni postawić na rower wyposażony w ramę z lekkiego, ale wytrzymałego materiału np. tytanu, karbonu czy duraluminium. Amatorzy mogą wybrać tańszy model z ramą ze stali. Koła kolarzówki muszą mieć co najmniej 28 cali oraz wąskie opony o niskim bieżniku, a siodło musi być wąskie i twarde. Szosówka zwykle ma dwie zębatki z przodu i 9-11 z tyłu.

Zakup dobrego roweru szosowego to wydatek rzędu 2 tys. zł. Należy wziąć pod uwagę, że części do tego typu sprzętu również nie należą do najtańszych. Stąd na kolarzówkę powinny zdecydować się jedynie osoby, które znają swoje kolarskie możliwości i wiedzą czego chcą.

Więcej
http://swiss-apo.net

pharmacy24.com.ua

сиалис софт