Data publikacji:

Jak zachować zdrowie na diecie bezglutenowej?

Autor: Sylwia Stwora

Wykluczenie produktów zawierających gluten nawet w śladowych ilościach to podstawa żywienia osób nietolerujących tego składnika. Chorzy na celiakię oraz osoby z alergią na pszenicę muszą bezwzględnie przestrzegać diety bezglutenowej i kilku innych zasad, aby zachować dobre zdrowie.

Zdiagnozowanie celiakii czy alergii na produkty zbożowe oznacza całkowite wyeliminowanie z jadłospisu artykułów spożywczych, w których mogą znajdować się ziarna pszenicy, owsa, żyta, jęczmienia, orkiszu oraz kamutu. Niezbędne jest stosowanie diety bezglutenowej, która wyklucza spożywanie produktów wytwarzanych z mąk na bazie tych zbóż, a co za tym idzie tradycyjnego pieczywa, płatków, ciast, ciastek, makaronu żytniego i pszennego, pierogów oraz innych dań mącznych, a także zup i sosów na ich bazie. Na liście zakazanej znajdują się również piwo, proszek do pieczenia oraz napoje mleczne, do produkcji których wykorzystano słód jęczmienny.

Podstawą diety bezglutenowej są produkty z ryżu, kukurydzy, prosa i gryki, płatki ryżowe oraz pieczywo i makarony wytwarzane z mąk bezglutenowych. W menu nie może zabraknąć warzyw i owoców, nieprzetworzonego mięsa, ryb, jaj, mleka i jego przetworów, sera żółtego i twarogów oraz olejów roślinnych. Nie trzeba rezygnować z cukru czy miodu.

Osoby będące na diecie bezglutenowej muszą uważnie czytać etykiety, gdyż gluten może pojawić się pod kilkoma nazwami np. glutaminian sodu, skrobia pszenna, słód jęczmienny, skrobia modyfikowana czy hydrolizat białka. Na opakowaniu należy szukać także informacji typu „produkt może zawierać śladowe ilości glutenu” lub o tym, że jego produkcja odbywała się w zakładzie, w którym jest on używany. Stąd też należy uważać na wędliny, jogurty, sosy, przyprawy, czekoladę i artykuły ją zawierające, lody, mięso i ryby paczkowane, a nawet niektóre leki. Dla pewności najlepiej wybierać produkty sygnowane znakiem przekreślonego kłosa.

Dbając o zdrowie na diecie bezglutenowej należy również używać osobnych pojemników np. na masło czy dżem, deski do krojenia czy sita, dokładne myć sztućce i inne naczynia, aby nie znalazły się na nich resztki jedzenia z glutenem. Wybierając się na posiłek do restauracji warto upewnić się, że ma ona certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

средства для потенции

В интеренете нашел нужный web-сайт , он описывает в статьях про Секс-куклы обзор topobzor.info
Cialis 5 mg