Data publikacji:

Jet lag – skuteczne sposoby na zapobieganie zmęczeniu po podróży samolotem

Autor: Sylwia Stwora

Szukaj wycieczek zagranicznych przez .pl:

Na Boże Narodzenie lub Sylwestra wybierasz się za granicę i dodatkowo będziesz zmieniać strefę czasową? Taka podróż zwykle kończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami, bo zaburzona zostaje normalna praca organizmu. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć tzw. jet lag i cieszyć się udanym wyjazdem.

Ze zjawiskiem jet lag masz do czynienia, gdy podróżujesz na Wschód lub Zachód zmieniając przy tym strefy czasowe. Im więcej stref pokonasz, tym gorzej organizm reaguje na zaburzenie pracy Twojego zegara biologicznego. Większe problemy z przystosowaniem się do nowych warunków będziesz mieć wybierając się do krajów na wschód. Wiąże się to ze skracaniem czasu. Lecąc samolotem w kierunku zachodnim, dodaje się czas, co przekłada się na wydłużenie dnia.

Najczęściej jet lag objawia się zmęczeniem i wolniejszą reakcją organizmu, a także problemami z koncentracją i pamięcią. Mogą wystąpić również bóle głowy, nudności, migreny, dolegliwości żołądkowe, apatia, bezsenność lub nadmierna senność, a także ogólna irytacja czy zdenerwowanie. Zaburzone zostaje poczucie czasu przez co trudniej jest Ci określić odpowiednią porę i przekonać go że np. musi wcześniej iść spać.

Aby zminimalizować przykre efekty jet lagu, warto pamiętać o kilku kwestiach zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu lotu. Na kilka dni przed wylotem (w zależności, w którym kierunku się wybierasz), kładź się wcześniej lub później (o 1-2 godziny).Jeśli regularnie przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem na temat nowych godzin ich przyjmowania.

Lecąc na wschód, możesz spać w samolocie, a jeśli obierasz zachodni kierunek – unikaj drzemki. Na dzień przed wylotem postaraj się porządnie wypocząć. Wchodząc na pokład przestaw również swój zegarek. W trakcie lotu unikaj obfitych i ciężkostrawnych potraw. Lecąc na Zachód rezygnuj z produktów bogatych w węglowodany – w krótkim czasie dodają energii, ale równie szybko powodują spadek poziomu insuliny, co wywołuje senność i rozdrażnienie. Z kolei kierując się na Wschód unikaj ryb, produktów mlecznych i sera żółtego. Istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu – najlepiej wodą mineralną. Odpada kawa, napoje gazowane oraz alkohol – mogą wywołać ból głowy i problemy żołądkowe. Nie siedź przez cały kilkugodzinny lot w miejscu, ale gdy to możliwe przejdź się po kabinie i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.

Po przylocie podporządkuj godziny posiłków i snu, tym jakie obowiązują w danym miejscu i sporo czasu staraj się spędzać na świeżym powietrzu. Unikaj nadmiernego forsowania się przez pierwsze 1-2 dni po wylądowaniu ale nie unikaj aktywności fizycznej – dobre będą spacery w szybkim tempie.

* Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

сиалис софт цена в аптеке

самый мощный препарат для потенции