Data publikacji:

Jod - źródła i objawy niedoboru

Autor: Marta Nikodem

Jod aż w 75 procentach gromadzi się w tarczycy i pobudza ją do produkcji ważnych hormonów. Niedobory tego pierwiastka nasz organizm może manifestować na różne sposoby.

Zdecydowałam się poruszyć ten temat ponieważ słyszy się, że co raz więcej osób ma problemy z tarczycą. Dowiadują się o tym zazwyczaj od endokrynologa do którego skierował ich inny lekarz. Problemy z tarczycą mogą mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest właśnie niedobór jodu. Zwróćmy więc uwagę na objawy niedoboru tego pierwiastka oraz na to, jak tym niedoborom możemy zapobiegać.

Mówi się nawet o epidemii niedoboru jodu. Dlaczego? Wielu producentów żywności kiedyś dodawało do swoich wyrobów jod. Został on jednak zastąpiony ogromną ilością toksycznych halogenków, które konkurują z jodem i mogą go wypierać. Szkodliwe halogenki znajdziemy w żywności, wodzie, lekach a nawet w różnych przedmiotach codziennego użytku. Mamy ich wszędzie pełno, a jodu niestety często zbyt mało. Wszystkim zainteresowanym polecam poczytać o szkodliwych halogenkach czyli o bromie, fluorze i chlorze.

Gdzie znajdziemy najwięcej jodu?

Największe stężenie tego pierwiastka znajduje się w wodzie morskiej oraz w niektórych produktach spożywczych. Warto więc nie tylko urozmaicać swoją dietę o produkty bogate w jod, ale także wybrać się na urlop nad Morze Bałtyckie. Tam powietrze nasycone jest jodem.

Nadmiar jodu

Ryzyko przedawkowania jodu jest niewielkie. Do objawów zatrucia jodem należą: pieczenie w ustach i gardle, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz białkomocz.

Są dostępne na rynku preparaty zawierające jod. Nie należy jednak ryzykować i stosować ich na własną rękę. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

www.swiss-apo.net/en/products/lovegra

www.progressive.ua