Data publikacji:

Kadencja w bieganiu - co warto o niej wiedzieć?

Autor: Sylwia Stwora

Oprócz pracy nad odpowiednią techniką oraz tempem, bieganie wymaga optymalizacji w takim obszarze, jak praca nad krokiem. Aby poprawić swoje wyniki, warto wiedzieć, czym jest kadencja.

Definiując pojęcie kadencji w bieganiu, mówimy o liczbie uderzeń stopy o podłoże liczonej w ciągu minuty lub inaczej częstotliwości stawianych kroków. Jako optymalną określa się kadencję w zakresie 86-90 uderzeń jednej stopy o ziemię, czyli 176-180 kroków na minutę. U czołowych zawodników wskaźnik ten wynosi od 90 do 100 „stuknięć”, a biegacze rekreacyjni zwykle zamykają się w przedziale 80-85, czyli 160-170 kroków/minuta.

W praktyce jest tak, że im Twoja stopa ma dłuższy kontakt z ziemią, tym kadencja jest niższa i odwrotnie. Wniosek wydaje się oczywisty - im szybciej przebierasz nogami, tym wykręcasz niższe czasy.

Kadencja jest bezpośrednio związana z siłą nóg i długością kroku. Ten ostatni czynnik jest uwarunkowany genetycznie, co oznacza, że ich zmiana wymaga regularnej pracy i odpowiednich ćwiczeń. Jednak nie warto na siłę próbować biegać długimi susami tak jak Kenijczycy czy inni czarnoskórzy biegacze – wynika to choćby z innej budowy ciała. Nienaturalne ruchy znacząco obciążają stawy i mięśnie, a przez to zwiększają ryzyko urazu czy kontuzji.

W budowaniu optymalnej częstotliwości kroku pomocne jest bieganie z muzyką – nadaje ona rytm wysiłkowi w danym momencie, a tempo odtwarzanego utworu sprawia, że łatwiej jest Ci utrzymać odpowiednią kadencję. Egzamin zdadzą także treningi z osobą biegającą w rytmie 180 kroków na minutę. Efekty w postaci skrócenia kroku przyniesie również wprowadzenie do treningów bieganie z górki, symulowanie treningu na lodowej krze (stawianie lekkich i szybkich kroków) oraz zadbanie o synchronizację pracy rąk z nogami. Możesz też próbować w miejscu biegać w rytm wyznaczany przez metronom.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

www.medicaments-24.com/vimax/

Acheter Dapoxetine 60 mg