Data publikacji:

Karotenoidy – dlaczego warto po nie sięgać?

Autor: Sylwia Stwora

Karotenoidy to silne przeciwutleniacze, które mogą skutecznie wzmocnić organizm, chroniąc go nie tylko przed infekcjami i przeziębieniami, ale również starzeniem się. Obniżają też ryzyko powstawania nowotworu.

Za nazwą kryją się barwniki roślinne odpowiadające za żółtą, czerwoną lub pomarańczową barwę warzyw, owoców czy liści oraz kwiatów. To dzięki nim możemy podziwiać kolorowe upierzenie ptaków, np. flamingów, albo przyglądać się barwnym zwierzętom czy owadom. Znajdują także szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, np. do barwienia margaryny. Do rodziny karotenoidów zaliczamy dobrze nam znany beta-karoten, a także alfa-karoten, lipoken, luteinę i kryptoksantynę. Ich bogatym źródłem są m.in. algi morskie, które dostarczają aż 100 rodzajów barwników roślinnych. Znajdziemy je także w marchwi, dyni, papryce, truskawkach i owocach leśnych, pomidorach, szpinaku, arbuzie, czerwonym grejpfrucie, mango, pomarańczy, kukurydzy i w wielu innych owocach oraz warzywach w czerwonym, żółtym czy pomarańczowym kolorze. W niewielkich ilościach karoten zawierają także żółtka jaj.

Właśnie ze względu na silne właściwości przeciwutleniające uzupełnienie codziennej o karotenoidy diety jest niezwykle ważne. Lipoken zneutralizuje szkodliwe działanie promieniowania UV czy palenia papierosów, dzięki czemu nasza skóra będzie się wolniej starzeć, a organizm będzie mniej podatny na nowotwory, w tym raka prostaty czy raka układu pokarmowego. Karotenoidy, po przekształceniu w witaminę A wzmocnią odporność, ochronią błony śluzowe, wspomogą gojenie się ran czy zmniejszą ryzyko pogorszenia się wzroku. W odpowiednich ilościach pomogą również ustrzec się przed zmianami skórnymi, nadmiernym wypadaniem włosów czy łamaniem się paznokci.

Za dbaniem o odpowiednią ilość karotenoidów (ok. 30 mg/doba) w codziennej diecie przemawia także to, że hamują wytwarzanie złego cholesterolu, czyli LDL, a przez to usprawniają pracę serca i układu krążenia. W ten sposób można ustrzec się przed miażdżycą czy innymi chorobami układu krążenia.

www.steroid.in.ua/products/metandienon

вимакс 60 капсул купить в украине отзывы

steroid-pharm.com/