Data publikacji:

Komfort jazdy na rowerze – jak dobrać odpowiednie siodełko rowerowe?

Autor: Sylwia Stwora

Nawet krótka przejażdżka rowerowa może zmienić się w prawdziwy koszmar, gdy Twój jednoślad posiada niewygodne siodełko. Jeżeli doświadczyłaś takiej nieprzyjemnej sytuacji, czym prędzej zaopatrz się w nowy model siedzenia. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie siodełko rowerowe.

Przede wszystkim, siodełko należy dobierać do rodzaju roweru. Jeśli posiadasz model miejski czy turystyczny, najlepiej sprawdzi się siedzisko szerokie, ale krótkie. Jednak zwróć uwagę, aby nie było za szerokie, bo będzie ocierać wewnętrzną stronę ud, powodując bolesne podrażnienia. Nie kupuj zatem w ciemno, a w sklepie rowerowym bądź sportowym przetestuj kilka siodełek. Dobrze dobrane siedzenie nie będzie powodować uczucia dyskomfortu.

Możesz też posłużyć się pomiarem rozstawu kości kulszowych. Usiądź na skórzanym fotelu, a po wstaniu zmierz odległość między najgłębszymi pozostawionymi punktami. Najlepsze siodełko będzie o 2 cm szersze od uzyskanego wyniku. Dla roweru MTB przeznaczona jest wersja średnio twarda wąska, a szosowego – bardzo twarda, długa i wąska.

Innym ważnym czynnikiem determinującym wybór odpowiedniego siodełka jest kąt nachylenia podczas jazdy. Przy aktywności relaksacyjnej na rowerze miejskim i trekkingowym wynosi on 90 stopni, przy jeździe umiarkowanej 60 stopni, sportowej – 30 stopni, natomiast wyczynowe uprawianie kolarstwa odbywa się przy kącie nachylenia równym 15 stopni.

Kolejnym kryterium doboru siodełka rowerowego jest rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane obicie. Może to być syntetyk, skóra syntetyczna lub naturalna. Aby zapewnić sobie pełen komfort jazdy, wysoką oddychalność skórze oraz mniejsze ryzyko podrażnień i odparzeń, zainwestuj w model z ostatniego materiału. Warto, aby dodatkowo był wyścielany wkładami żelowymi lub warstwą specjalnej pianki.

Kupując siodełko rowerowe nie oszczędzaj i sięgnij po model dobrej jakości z wyższej półki cenowej, które posłuży Ci przez długie lata, zapewniając pełen komfort jazdy przy każdej wyprawie.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

https://progressive.ua